Deti a jedlo je kapitola sama o sebe. Niektoré deti zjedia všetko, čo im naservírujete, iné veľmi dlho odmietajú pevnú stravu alebo sú v jedle nesmierne prieberčivé. Vybudovať zdravý vzťah k jedlu sa však dá a môže to byť jednoduchšie, než si myslíte. Stačí nasledovať naše tipy a triky, ktoré sa už postarajú o to, že vaše deti budú už od útleho veku jesť zdravo.
Robíte všetko pre to, aby vaše dieťa jedlo zdravo (alebo aby vôbec jedlo), no bez výsledkov? Dobrou správou je, že pozitívny vzťah k jedlu sa dá vybudovať a nemusí to byť vôbec také náročné. Postoj detí k jedlu sa mení nielen zo dňa na deň, ale niekedy aj viackrát v priebehu dňa. Využite tieto zmeny vo svoj prospech a prebuďte v deťoch zdravý vzťah k jedlu.
Buďte príkladom
Deti sú zrkadlom svojich rodičov, preto od nich nemôžete čakať zdravé stravovacie návyky, keď ich doma sami nedodržiavate. Začnite doma stolovať ako rodina. Raňajky, obedy a večere jedzte spolu za stolom v jedálni a trvajte na tom, že na tanieroch bude vždy naservírované kvalitné a výživné jedlo. Deti uvidia, že aj vy máte zdravý vzťah k jednu a začnú vaše správanie napodobňovať. Keď budete ohŕňať nos nad zeleninou a radšej si po hlavnom jedle doprajete čipsy priamo pred telkou, ťažko môžete od detí očakávať niečo iné.
Zaveďte preto v domácnosti zdravé stravovacie návyky, spoločné stolovanie a vyhnite sa nezmyselným diétam, prejedaniu a nadmernej konzumácii nezdravých polotovarov. Snažte sa čo najmenej stravovať v podnikoch rýchleho občerstvenia a naučte deti na domácu stravu. To isté platí aj pri školopovinných deťoch, nie iba pri predškolákoch. Dať dieťaťu peniaze na desiatu je z času na čas v poriadku, ale platí, že deti by si do školy mali nosiť doma pripravenú desiatu.
Zdroj foto: Freepik
Netlačte na pílu
Motivovať deti do jedla je jedna vec, tlačiť na ne a nútiť ich jesť je už niečo celkom iné. Zbytočným tlakom docielite pravý opak a deti si k jedlu v konečnom dôsledku vypestujú nezdravý vzťah. Ak budú vyrastať v domácnosti, kde ich budú do jedla neustále nútiť, nebudú chcieť jesť vôbec a každý pokus o stolovanie sa nakoniec skončí slzami na oboch stranách.
Tlakom navyše deťom dávate najavo, že nie sú samostatné a máte nad nimi kontrolu. Deti nemajú rady zmeny a jedlo so sebou zmeny jednoducho prináša. Predstavujete im nové textúry, chute, farby aj vône. Dovoľte deťom objavovať nové jedlo bez nátlaku a dajte im na výber. Jedzte spolu s nimi, ukážte im, že jedlo je chutné a keď odmietajú kŕmenie, dajte im do ruky lyžičku. Samostatné kŕmenie niekedy dokáže zázraky.
Jedlo nie je odmena
“Keď spapáš túto zeleninovú kašu, dáme si zákusok, dobre?” Je vám táto veta veľmi dobre známa? Ak ju používate príliš často, zrejme robíte chybu. Ak používate dezerty a čokoládu ako odmenu, vysielate tým deťom signál, že hlavné jedlo nie je také dôležité. Sladkosti sa zrazu stávajú cennejšími a deti budú po každom úspešne skonzumovanom jedle očakávať sladkú odmenu.
Nevydierajte deti sladkou bodkou za hlavným jedlom, skúste na to ísť trochu inak. Doprajte deťom niečo sladké (ale zdravé) nie ako odmenu, ale ako súčasť snacku alebo predjedla a občas im pripravte sladké hlavné jedlo. Deti sa tak naučia, že sladkosť nie je odmena, ale akási samozrejmosť, ktorú si nebudú musieť vybojovať tým, že nasilu zjedia hlavné jedlo. A navyše, ak dieťa nie je natoľko hladné, aby dokázalo zjesť hlavný pokrm, nie je ani hladné po sladkostiach.
Nevzdávajte sa príliš skoro
Deti vymýšľajú. To, čo dokázali uplynulý mesiac jesť každý deň, im zrazu nemusí chutiť, ale platí to aj naopak. Ak niečo odmietnu raz alebo dvakrát nevzdávajte sa. Niekedy deti prijmú nové jedlo až na desiaty pokus. Je úplne v poriadku, ak prvé sústo skončí v podbradníku alebo opäť na tanieri.
Na to, aby deti akceptovali nový pokrm, môžete vyskúšať aj zopár trikov. Jedzte to, čo ponúkate aj im. Deti uvidia, že jedlo je zrejme chutné a neotrávia sa ním. Naservírujte im jedlo na samostatný tanier a nechajte ich, nech jedia tréningovou lyžičkou. Budú vás chcieť napodobniť a do jedla sa pustia bez toho, aby si to uvedomili. A na záver môžete vyskúšať jednoduchý trik - vložte deťom do úst lyžičku s jedlom a hneď ju vytiahnite. Ide v podstate o reverznú psychológiu, ktorá má na deti až zázračný vplyv.
Zdroj foto: Freepik
Nepreháňajte to s porciami
Deti sú malé, takže prirodzene toho zjedia menej ako dospeláci. Začínajte preto v malom a v prípade potreby porcie zväčšujte. Dieťa na začiatku možno zje iba jednu lyžicu zeleninovej kaše, ale o pár dní to už bude viac. Je v poriadku, ak zje najprv iba kúsok paradajky a prstami si do úst vloží iba jeden plátok syra. Nebojte sa, deti nebudú hladné, hoci pri pohľade na to malé množstvo jedla, ktoré skonzumovali, by sa tak mohlo zdať.
V zásade platí, že batoľa by malo za deň prijať 100 kalórií na kilo váhy, čo v prepočte znamená asi 1000 kalórií denne. Majte však na pamäti, že množstvo kalórií nie je zďaleka to najdôležitejšie, preto sa nespoliehajte na kalorické tabuľky a riaďte sa potrebami vášho dieťaťa. Ak napríklad jete a dieťa pri pohľade na vás otvára ústa, ponúknite rovnaké jedlo aj jemu. Možno vám takýmto spôsobom dáva najavo, že je načase skoncovať s kašičkami a začať aj jemu podávať jedlo pre dospelákov.
Počítajte s neporiadkom
Deti sa učia o jedle tým, že ho ochutnávajú, ideálne priamo rukami. Počítajte s tým, že kŕmenie detí bude nasledované komplexným upratovaním, no to k tomu jednoducho patrí. Kŕmenie je multisenzorický zážitok a deti chcú okrem chuti vedieť, ako jedlo vodia, aký je to pocit mať ho v rukách a čo sa stane, keď spadne na podlahu. Deti si jedlo užívajú aj vďaka tomu, že sa ho môžu dotýkať a sledovať príčinu a následok. Pri batoľatách je jednoducho dôležitejšie to, že vôbec jedia ako to, či jedia vidličkou alebo rukami.
Zdroj:
- Lydia Denworth. 10 Ways To Shape Healthy Eating Behaviors for Toddlers. Online. In: Parents. 2024. Dostupné z: https://www.parents.com/tips-for-preventing-toddler-eating-problems-8701567.
- Sally Kuzemchak, M.S., R.D. How Much Should My Kid Eat? An Age-By-Age Guide. Online. In: Parents. 2024. Dostupné z: https://www.parents.com/recipes/nutrition/how-much-does-my-kid-need-to-eat/.