Týždenný sprievodca míľnikmi dieťatka: 25.-32. týždeň po narodení

4 min
10. jan'25

Ani ste sa nenazdali a vaše bábätko má už šesť mesiacov! Za ten krátky, a pritom tak dlhý čas je z neho malý človiečik, ktorý vás deň čo deň prekvapuje svojimi pokrokmi. Iné to nebude ani v nasledujúcich týždňoch, počas ktorých budete opäť svedkami rýchleho napredovania dieťatka.

V polovici prvého roka života dieťaťa sa treba pripraviť na miľníky, ktoré sa môžu výrazne líšiť od pokrokov bábätka vašich známych alebo od pokrokov, ktoré v rovnakom období dosahovali vaše staršie deti. Kým jedno dieťa sa môže začať plaziť okolo šiesteho mesiaca, iné si na tento míľnik počká až do desiateho mesiaca. Každé zdravé dieťa napreduje svojou vlastnou rýchlosťou, a to je v úplnom poriadku. Pozrite sa spolu s nami na to, čo môžete od svojho drobca očakávať v 6. a 7. mesiaci.

25. týždeň

Niektoré z najvýznamnejších fyzických míľnikov, ako napríklad hrubá motorika, teda sedenie, plazenie a chôdza, sa v nasledujúcich mesiacoch neobjaví u každého dieťaťa v rovnaký čas a môže dôjsť až k mesačným odlišnostiam. V 25. týždni už dieťatko sedí stabilnejšie, ale pravdepodobne ešte vždy bude potrebovať vašu pomoc. Podporte deti vankúšmi, ktoré budú tlmiť pády alebo ich usaďte do špeciálnych kresiel pre najmenších.

26. týždeň

Väčšina detí do dovŕšenia šiestich mesiacov rozdáva úsmevy na všetky strany, no práve v období 26. týždňa môže nastať zlom. Dojčatá v tomto veku si už zvyknú vyberať, na koho sa usmejú a u niektorých detí sa už teraz začína prejavovať separačná úzkosť. Pomôcť môže váš odchod krátko po kŕmení, kedy je dieťatko sýte a spokojné. Vytvorte si s dieťatkom harmonogram a precvičujte odlúčenie. Viac tipov, ako zvládnuť separačnú úzkosť, nájdete v tomto článku.

27. týždeň

Začalo vaše dieťa púšťať na zem všetko v dosahu? Nie, s najväčšou pravdepodobnosťou nestráca cit v prštekoch, ale objavuje svet príčin a následkov. Spadne tá vec, keď ju pustím na zem? Keď sa ich hypotéza potvrdí, posilní to ich pochopenie toho, ako svet funguje.

28. týždeň

V 28. týždni už deti používajú ruky trochu sofistikovanejšie. Začínajú tlieskať alebo napodobňujú utieranie prachu. Už sú pripravené na prvé príkrmy, takže aj vy by ste mali začať sledovať, či je pripravené aj vaše dojča. Deti, ktoré sú pripravené na tuhú stravu, spĺňajú nasledujúce kritériá:

  • dokážu zdvihnúť hlavičku
  • otvárajú ústa, keď sa k nim blíži jedlo alebo keď vidia jesť niekoho v blízkosti
  • prehĺtajú jedlo namiesto vykazovania tendencie odhodiť ho
  • pôrodná hmotnosť sa zdvojnásobila.

Ako sa vyvíja polročné dieťa

Zdroj foto: Freepik

29. týždeň

29. týždeň znamená, že vaše ešte nedávno malé bábätko oslavuje siedmy mesiac života. V tomto veku emocionálne dospieva, začína sa hrať, zdokonaľuje svoju mobilitu a stáva sa obratnejším. V tomto týždni dieťatko môže začať túžiť po socializácii a skupinových hrách. Najobľúbenejšia je hra na skrývačku, ideálne keď sa rodič ukrýva za deku a okamžite na dieťatko vykukuje.

30. týždeň

Deti sa začínaj plaziť, na čo potrebujú zvládnuť koordináciu svalov a sily potrebnej na tento výkon. Takisto sa hojdajú na zemi, keď sú na kolenách a opierajú sa o ruky. V tomto období potrebujú deti tráviť veľa času na zemi a potrebujú priestor na precvičovanie svojich novo nadobudnutých zručností, v čom ich treba povzbudzovať. Umiestnite hračky mimo ich dosahu a povzbudzujte ich k tomu, aby sa k nim približovali.

31. týždeň

Čakali ste na rozvoj jemnej motoriky a na to, čo dokážu malé pršteky vášho dieťatka? Namiesto nemotorného chytania vecí sa deti učia manipulovať s predmetmi a spájajú palec a ukazovák, aby zdvíhali a držali rôzne objekty. Tento pinzetový úchop sa bude v nasledujúcich týždňoch zdokonaľovať a deti budú chytať čoraz menšie predmety. Okrem obdivu vášho malého prieskumníka na neho dávajte pozor, aby si tieto drobné predmety nevkladalo dieťa do úst.

32. týždeň

Koniec siedmeho mesiaca so sebou môže priniesť obrovský pokrok - státie! Snaží sa váš drobec vytiahnuť hore tým, že sa pridržiava nábytku alebo sa “šplhá” po vašich nohaviciach? Pravdepodobne už čoskoro bude stáť a od toho je už len moment k prvým krokom. Pokúste sa zmierniť pády detí a podporiť tento spôsob objavovania sveta pomocou protišmykových koberčekov, diek alebo mäkkých penových podložiek.

Polročné dieťa vás bude prekvapovať každú minútu každého dňa. Podporujte jeho zdravý vývin a poskytnite mu dostatok podnetov na rozvoj. Dá sa to napríklad aj vďaka hračkám na rozvoj zmyslov a jemnej motoriky.