Týždenný sprievodca míľnikmi dieťatka: 17.-24. týždeň po narodení

  Kategórie: Prvé roky dieťaťa,
4 min
02. dec'24

Rýchlosť plynutia času s bábätkom v náručí si pri oslave každého ďalšieho mesiaca určite uvedomujú všetci rodičia. Iné to nebude ani teraz, keď vaše bábätko vstupuje do svojho štvrtého mesiaca. U dieťatka sa už začína rozvíjať hravejšia osobnosť, čo sa prejavuje rôznymi spôsobmi. Viac o pokroku dieťatka počas 17. až 24. týždňa po narodení sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Začiatky vývinu reči, posilňovanie svalstva, smiech, pokusy o prvé slová - toto je iba zlomok toho, čím vás vaše dieťatko prekvapí v nasledujúcich týždňoch. Aj teraz vám bude rásť priamo pred očami a pripravte sa na to, že uvidíte prvé náznaky výraznejších osobnostných čŕt.

17. týždeň

Váš sedemnásť týždňový drobec pravdepodobne začína v tomto období zabávať každého okolo vrátane seba. Vydáva bzučivé zvuky, vyplazuje jazyk a prská slinami všade navôkol. Pri šteklení bruška sa smeje a snaží sa vydávať rovnaké zvuky ako vy. Práve teraz môžete podporiť vývin reči bábätka, a to tak, že sa s ním budete rozprávať, opisovať všetko, čo spolu robíte a budete nadväzovať očný kontakt. Bábätko vás bude fascinovane sledovať a zameria sa najmä na vaše pery. Neskôr sa bude snažiť zložiť ich rovnako ako vy.

18. týždeň

Približne v tomto vývojovom štádiu vás môže prekvapiť, keď zistíte, že bábätko sa pokojne hrá aj osamote. Zrak je už ostrý a zlepšuje sa aj vnímanie hĺbky. Deti v 18. týždni sú veľmi zaneprázdnené práve hrou, všetko skúmajú očami a rukami a týmto spôsobom spoznávajú samy seba.

19. týždeň

Možno máte pocit, že vaše dieťatko vydalo zvuk podobný slovu tata, ale musíme vás sklamať - v tomto období tieto zvuky ešte nenesú žiadny význam a sú iba náhodným spojením tých najjednoduchších spoluhlások a samohlások. S intencionálnym spájaním hlások im však môžete pomôcť pri čítaní kníh a ukazovaním na predmety. Dotknite sa nosa, pier, očí, zvierat v knihe a pomenúvajte ich. Ani sa nenazdáte a slovo tata bude naozaj znamenať tata.

20. týždeň

Teraz už dieťatko vie, kto ste a dokonca si začína uvedomovať aj samo seba. Pri pohľade do zrkadla sa usmieva a začínajú sa prejavovať aj niektoré výraznejšie osobnostné črty. Sledovaním tváre bábätka už budete môcť odpozorovať niektoré emócie, takže svoje potreby a pocity dá už dieťatko najavo aj inak ako iba plačom.

Vývoj detí v štyroch a piatich mesiacoch

21. týždeň

Dokážete uveriť tomu, že váš maličký uzlík má už päť mesiacov? A dosahuje naozaj veľké pokroky, najmä v oblasti pohybu. Začína sa plaziť po zemi a otáčať sa do všetkých smerov, aby malo lepší výhľad a, ako inak, prehľad o všetkom, čo sa vôkol neho deje. Teraz je ten ideálny čas na postavenie detskej ohrádky, v ktorej sa môže dieťatko samostatne zabávať a vy ho budete mať stále na očiach.

22. týždeň

Čas skúmania okolitého sveta ústami je konečne tu! Približne v tomto období začínajú deti s obľúbeným experimentom - do úst si vkladajú naozaj všetko. Dávajte preto pozor na drobné predmety, nebezpečné materiály alebo jedlá, na ktoré ešte nie je dieťatko pripravené. 22. týždeň je aj obdobím, kedy deti začínajú všetko hádzať na zem. Skúmajú, aký zvuk dané veci pri dopade vydávajú a čo tieto dopady spravia s okolím a konkrétnym predmetom.

23. týždeň

Dojčatá pred ukončením piateho mesiaca aktívne pracujú na budovaní svalovej hmoty. Už zrejme “nabrali” nejaké svaly v hornej polovici tela a teraz prichádza na rad tá dolná. Hľadajte spôsoby, vďaka ktorým si deti budú posilňovať svaly na nohách, a to ešte pred tým, ako začnú chodiť. Jemne dieťatko potiahnite do stoja, keď vám sedí na kolenách, bicyklujte mu s nôžkami, keď ho prebaľujete a podobne.

24. týždeň

A je tu posledný týždeň piateho mesiaca! Dieťatko si už začína do pamäte ukladať spomienky, rozoznáva mená, pozná význam slov ako nie a ahoj a takisto vie identifikovať známe zvuky. Keď ukazujete na predmety, dieťa sa zrejme pozerá tým smerom a pri pomenúvaní objektov na ne vie ukázať. Táto zručnosť, ktorej hovoríme aj receptívny jazyk, predchádza schopnosti dieťaťa hovoriť. Drobec si už pamätá ranné rituály a keď sú veselé a príjemné, teší sa na ne a každý deň vás víta s úsmevom na tvári.

Vaše dieťatko sa neustále zdokonaľuje a vy jeho pokroky sledujete v priamom prenose. Nezabudnite svojho drobca podporiť v jeho vývoji a potešte ho hračkami na rozvoj motoriky, ale aj plyšovou hračkou či inými hračkami pre radosť, ktoré sú vhodné pre deti do pol roka.