Je reflux, a potom je tu tichý reflux, o ktorom čerství rodičia takmer vôbec nevedia. Je nenápadný a na rozdiel od klasického refluxu sa neprejavuje vyvrátením mlieka. Práve kvôli tomu sa tento problém označuje ako tichý reflux. Bábätká však trápi rovnako ako bežný reflux a je pre ne nepríjemný. Ako tichý reflux rozpoznať, ktoré deti môže trápiť a ako ho liečiť?
Grckanie po jedle je u dojčiat bežný jav, a to najmä u detí s refluxom, ktorý sa začína objavovať spravidla v prvých dvoch mesiacoch života dieťaťa. Viac ako polovica detí s refluxom “grcká” a väčšine z nich vyvracanie materského alebo umelého mlieka spôsobuje iba minimálne nepohodlie.
Vo vážnejších prípadoch môže reflux spôsobovať dojčatám bolesť, čo ovplyvňuje kvalitu ich života a, prirodzene, zasahuje aj rodičov. Bábätkám, ktoré po kŕmení vyvracajú mlieko, je často diagnostikovaný reflux, no sú aj také bábätká, u ktorých sa reflux neprejavuje grckaním. Vtedy hovoríme o tichom refluxe.
Deti s tichým refluxom môžu vykazovať ďalšie príznaky gastroezofageálnej refluxnej choroby, napríklad sú nervózne alebo im nechutí jesť, poprípade sa prejedajú. Diagnostiku tichého refluxu sťažuje fakt, že symptómy si môžu rodičia aj lekári pomýliť s kolikou, čím sa bábätku nedostane vhodnej liečby.
Zdroj foto: Freepik
Príčina je jasná
Tichý reflux vzniká rovnako ako bežný reflux. Dochádza k nemu, keď sa obsah žalúdka vráti späť do pažeráka. Deti s typickým refluxom vypľúvajú materské mlieko alebo umelú výživu, ale u detí s tichým refluxom mlieko ostáva v pažeráku. Jedným z dôvodov, prečo sú deti náchylné na reflux, je to, že sa rodia s nedostatočne vyvinutými svalmi pažerákového zvierača. Ide o svaly zodpovedné za otváranie a zatváranie pažeráka, čím je umožnený prechod tekutiny. Reflux sa u bábätiek vyskytuje z dôvodu dozrievania svalov.
Riziko vzniku refluxu môžu zvýšiť niektoré faktory. Viac postihnuté bývajú deti s detskou mozgovou obrnou, predčasne narodené deti alebo bábätká, ktoré majú v rodinnej anamnéze reflux. Riziko zvyšuje aj hiátová hernia a slabá horná chlopňa žalúdka. Rodičov určite poteší, že reflux vo všeobecnosti ustúpi sám od seba, avšak niekedy je potrebný zásah lekárov.
Príznaky tichého refluxu
Bežný reflux rodičia dokážu odhaliť relatívne jednoducho, a to práve vďaka vyvráteniu potravy. Bábätká s tichým refluxom však po jedle negrckajú, čo diagnostiku značne komplikuje. Dojčatá s tichým refluxom majú tiež často problémy s kŕmením, čo môže spomaliť prírastok hmotnosti a dokonca dochádza aj k úbytku hmotnosti. V extrémnych prípadoch to môže viesť k podvýžive.
U dojčiat s tichým refluxom síce nespozorujete grckanie, ale všimnúť si môžete nasledujúce prejavy:
- podráždenosť
- problémy so spánkom
- grganie
- upchatý nos
- zápach z úst
- tvorba bubliniek v kútikoch úst
- častejšia štikútka
- tvorba slín, ktorú si rodičia zamieňajú s prerezávaním zúbkov
- vyklenutie chrbta pri kŕmení
- chronický kašeľ bez iných príznakov
- odmietanie jedla
- apnoe (prestávky v dýchaní)
- hlučné dýchanie alebo sipot
- chrapot
- zápcha
- hnačka
- zmena farby hovienka
- úbytok hmotnosti alebo iba veľmi pomalé priberanie.
Zdroj foto: Freepik
Pomôžte deťom zmierniť príznaky
Ak máte podozrenie na to, že vaše bábätko bojuje s tichým refluxom, nenechávajte si to pre seba a podeľte sa o svoje obavy s pediatrom. Ten bude schopný určiť, či sa dokážete s tichým refluxom popasovať aj sami doma, alebo je potrebná pomoc odborníka. Na zmiernenie symptómov u detí s tichým refluxom vyskúšajte nasledujúce rady.
Častejšie kŕmenie v menších dávkach
Kŕmenie bábätka, ktoré trpí refluxom, vám môže dať zabrať. Dojčené bábätká niekedy nájdu úľavu práve v dojčení, no niekedy to ich trápenie iba zhorší. Pri deťoch kŕmených sušeným mliekom sa niekedy odporúča predĺžiť čas medzi jednotlivými kŕmeniami, no nie vždy to funguje. Tak čo vlastne zaberá?
Snažte sa svoje dieťatko kŕmiť každé dve až tri hodiny počas bdenia. To bude znamenať, že počas jednotlivých kŕmení dostane menej mlieka, avšak častejšie. Prekrmovanie môže zvyšovať brušný tlak, čo zhoršuje príznaky refluxu. Pri častejšom kŕmení v menších množstvách by ste sa tomu mali vyhnúť.
V prípade detí kŕmených umelou výživou vyskúšajte cumlíky na fľaše s menšími otvormi a pomalým prietokom. Pri kúpe hľadajte fľaše, ktoré sú špeciálne navrhnuté tak, že znižujú množstvo vzduchu, ktoré deti prijímajú počas kŕmenia spolu s mliekom.
Monitorujte dych bábätka
Reflux môže ovplyvňovať dýchanie bábätka, preto pediatri odporúčajú zaobstarať si spánkový monitor dychu. Ten oznámi zmeny v dychu, resp. prestávky v dýchaní hlasným pípaním, vďaka čomu dokážete dieťatku okamžite pomôcť a významne tak znížite riziko syndrómu náhleho úmrtia dojčiat.
Monitor dychu zaznamenáva frekvenciu nádychov a výdychov bábätka a v prípade, že počas 20 sekúnd nezaznamená dýchanie alebo ak sa počet nádychov dieťatka zníži na menej ako 10 za minútu, upovedomí vás alarmom. Monitor dychu bábätka si môžete kúpiť, ale v súčasnosti ho už niektoré zdravotné poisťovne a dokonca aj lekárne požičiavajú.
Bábätko držte vzpriamene
Držanie bábätka vo vzpriamenej polohe počas kŕmenia a aspoň 30 minút po kŕmení môže pomôcť znížiť príznaky refluxu. Uloženie dieťatka na spánok alebo na hranie do polohy v ľahu príliš skoro po kŕmení zvyšuje pravdepodobnosť pálenia záhy a môže symptómy tichého refluxu iba zhoršiť. Počas kŕmenia a po ňom nedávajte dieťatko do autosedačky alebo kresla, kde bude zhrbené a bude mať stlačené bruško. Bude to zrejme fungovať na princípe pokus-omyl, ale je potrebné nájsť polohu, ktorá bude vášmu dieťatku vyhovovať.
Netlačte na bruško
Deti trpiace refluxom nie je dobré tlačiť na brušku, pretože to zvyšuje tvorbu kyseliny. Ak je bruško bábätka citlivé, netlačte naň a masírujte ho iba veľmi jemne. Pre bábätká je dôležité stráviť niekoľko minút denne na brušku, no pre deti s refluxom je táto poloha nepríjemná a bolestivá. Ak začnú deti v polohe na brušku plakať, nenúťte ich zotrvávať v tejto polohe a vyskúšajte im radšej pod trup podložiť vankúš na dojčenie.
Tlak na bruško bábätka sa zvyšuje aj pri niektorých spôsoboch nosenia v šatke a deťom neprospieva ani pevné zavinutie do zavinovačky. Ak svoje bábätko rady nosíte v šatke, vyskúšajte voľnejšie spôsoby zabalenia alebo také, ktoré nebudú dieťatku tlačiť na bruško.
Odgrgávajte už počas kŕmenia
S odgrgnutím bábätka nečakajte až do konca kŕmenia. Namiesto toho drobca nechajte odgrgnúť niekoľkokrát už počas kŕmenia, ideálne po 30-60 ml vypitého mlieka. Tým sa minimalizuje tlak v žalúdku a nepohodlie.
Vyskúšajte detské ovsené kaše
S tuhou stravou pediatri odporúčajú počkať do štvrtého až šiesteho mesiaca, no rozmixovaná ovsená kaša môže pomôcť zmierniť príznaky tichého refluxu. Poraďte sa so svojím pediatrom a opýtajte sa ho, či by bolo vhodné primiešať ovsenú kašu do stravy vášho dojčaťa. Americká akadémia pediatrov odporúča namiesto ryžových obilnín pridať do detskej stravy práve ovos.
Detskú ovsenú kašu môžete pridať do sušeného mlieka alebo odsatého/odstriekaného materského mlieka po odkomunikovaní s pediatrom. Ak pridávate ovsené vločky do materského mlieka, pripravte ich tesne pred kŕmením bábätka. Enzýmy materského mlieka dokážu rozložiť ovsené vločky, čo znamená, by to na reflux nemalo žiadny vplyv.
Upravte svoju stravu
Materské mlieko prirodzene obsahuje stopové množstvá toho, čo konzumuje dojčiaca matka. Rovnako ako vám môžu niektoré jedlá a nápoje spôsobiť bolesti žalúdka či pálenie záhy, to isté platí aj pre vaše dieťa. Kofeín, čokoláda a cesnak môžu napríklad reflux zhoršovať. Deti tiež nemusia tolerovať bielkoviny v mliečnych výrobkoch, sóji a vajciach.
Všímajte si, ako sa vaše dieťatko tvári po kŕmení a zapisujte si to, čo sama jete. Po niektorých potravinách môže byť dieťa nervóznejšie a príznaky refluxu môžu byť výraznejšie ako inokedy. Majte na pamäti, že niektorým potravinám, ako sú mliečne výrobky, môže trvať až dva týždne, kým sa dostanú von z vášho systému.
Dojčiacim matkám sa odporúča zaradiť do stravy strukoviny, oriešky, ovos, avokádo, huby, zelenú listovú zeleninu, koreňovú zeleninu, rôzne semienka (napríklad chia, konopné či ľanové), kurkumu a vyskúšať môžete aj ashwagandhu, rastlinu typickú pre ajurvédsku medicínu.