Každá budúca mamička sa snaží svojmu bábätku dopriať všetko, čo počas tehotenstva potrebuje. Jedným zo základných doplnkov výživy je aj kyselina listová, ktorá prispieva k zdravému vývinu bábätka. Jej dostatok vám nielen pomôže ľahšie otehotnieť, ale dokáže tiež znížiť riziko výskytu vrodených chýb. Prečo je kyselina listová takým zázrakom?
Plánujete bábätko alebo už ste tehotná? V prvom rade blahoželáme a v tom druhom pre vás máme dve slová - kyselina listová. Jej dostatok v organizme ženy priaznivo vplýva nielen na zdravie budúcej mamičky, ale najmä bábätka. V nasledujúcich riadkoch nájdete praktické informácie o tom, čo je kyselina listová, kedy a ako ju začať dopĺňať, kde sa prirodzene nachádza a dočítate sa tiež to, čo môže spôsobiť jej nedostatok.
Čo je kyselina listová?
Kyselina listová je zložka vitamínu B9 a môžete sa stretnúť aj s jej krycím menom folát. Zohráva dôležitú úlohu pri tvorbe červených krviniek, uľahčuje telu vytvárať nové bunky a podporuje tvorbu tkanív plodu. Kyselina listová sa prirodzene v ľudskom tele nenachádza, čo znamená, že ju musíme prijímať z rastlinnej stravy alebo z výživových doplnkov. Folát, teda kyselina listová, sa prirodzene nachádza v tmavozelenej zelenine, citrusových plodoch a obilninách. Počas tehotenstva ju môžete užívať samostatne alebo ako súčasť tehotenských vitamínov.
Jej hlavný prínos užívania pred počatím a počas prvých mesiacov tehotenstva spočíva v znížení rizika vzniku rázštepu chrbtice. Už 400 mikrogramov kyseliny listovej denne dokázalo podľa štúdií výrazne znížiť vrodené chyby neurálnej trubice, ktorá je embryonálnym základom centrálneho nervového systému. Práve z nej sa počas tehotenstva vyvíja chrbtica a miecha.
Čo môže spôsobiť nedostatok kyseliny listovej?
Nedostatok kyseliny listovej počas tehotenstva sa môže podpísať pod tieto vrodené chyby:
- defekty neurálnej trubice, konkrétne spina bifida (neúplný vývoj miechy a chrbtice) a anencefália (nedostatočný vývoj hlavných častí mozgu)
- rázštep pery a podnebia
- predčasný pôrod a zvýšené riziko potratu
- nízku pôrodnú hmotnosť
- nedostatočnú výživu bábätka počas tehotenstva
Vďaka užívaniu kyseliny listovej tiež klesá počet komplikácií v tehotenstve, takže je prínosná nielen pre bábätko, ale aj pre budúcu mamičku. Okrem toho sa jej užívaním znižuje riziko preeklampsie, ochorení srdca a jej dostatok v organizme zároveň chráni pred vznikom Alzheimerovej choroby a niektorých typov rakoviny.
Zdroj foto: Freepik
Kde sa kyselina listová nachádza?
Ako sme už spomínali v úvode článku, kyselina listová sa nachádza najmä v rastlinnej potrave. Túto zložka vitamínu B9 je prirodzene obsahujú tieto potraviny:
- zelenina - brokolica, ružičkový kel, kapusta, karfiol, anglický špenát, fazuľka, šalát, šampiňóny, paštrnák, sladká kukurica, cuketa
- ovocie - avokádo, grapefruit, pomaranče, bobuľové ovocie, banány
- strukoviny - cícer, sójové bôby, fazuľa lima, červená fazuľa, šošovica, fazuľa
- vajcia
- orechy
- ovocné šťavy (najmä pomarančové a jablkové)
- raňajkové cereálie
- celozrnné výrobky
- kvasnice
- pečeň (kuracia, morčacia, ale aj hovädzia).
Keďže kyselina listová je rozpustná vo vode, mnohé suroviny o ňu prídu počas varenia. Odporúčame preto zeleninu a ovocie konzumovať surovú alebo upraviť na pare. Počas užívania kyseliny listovej vo forme práškov alebo liekov nezabudnite do denného príjmu zarátať aj kyselinu listovú prijatú zo stravy.
Kedy a koľko kyseliny listovej treba užívať?
V ideálnom prípade treba začať kyselinu listovú užívať už pred otehotnením a pokračovať aj počas tehotenstva. Niektoré zdroje uvádzajú, že ju stačí začať dopĺňať mesiac pred tým, ako sa aktívne začnete snažiť o bábätko, no mnohí lekári odporúčajú začať už tri mesiace vopred. Dôležité je začať užívať kyselinu listovú v momente, keď zistíte, že ste tehotná. Takéto je odporúčané dávkovanie:
- 400 mikrogramov (μg) pred otehotnením
- 400 μg počas prvého trimestra
- 600 μg po zvyšok tehotenstva, teda od štvrtého do deviateho mesiaca
- 500 μg počas dojčenia.
Existujú určité rizikové skupiny, ktoré budú počas prvého trimestra potrebovať viac kyseliny listovej. Lekár vám môže odporučiť vyššiu dávku, ak:
- máte vy alebo váš partner poruchu neurálnej trubice
- máte vy alebo váš partner v rodinnej anamnéze defekty neurálnej trubice
- ste mali predchádzajúce tehotenstvo ovplyvnené defektom neurálnej trubice
- máte cukrovku
- máte index telesnej hmotnosti (BMI) vyšší ako 30
- váš zdravotný stav zhoršuje vstrebávanie živín
- užívate lieky na epilepsiu.
Každý rodič túži po zdravom bábätku, o tom niet pochýb. Zaradenie kyseliny listovej do vašej každodennej stravy počas tehotenstva vás nebude stáť žiadne úsilie, no odmení sa vám tým najkrajším spôsobom - zdravým dieťatkom.