Suchý kašeľ u detí: Čo ho spôsobuje a čo znamená?

  Kategórie: Zdravie dieťaťa,
8 min
16. dec'24

Kašeľ u detí môže byť úplne neškodný, ale môže byť prvým príznakom začínajúceho ochorenia. Spôsobiť ho môže dokonca aj vdýchnutie cudzieho predmetu. Existuje viacero druhov kašľa a my si dnes posvietime na ten suchý. Čo spôsobuje suchý kašeľ a kedy už treba s dieťaťom navštíviť pediatra?

Bez ohľadu na to, či je kašeľ suchý alebo vlhký, ide o spôsob, akým sa telo zbavuje dráždivých látok. Kašeľ je akýsi obranný systém tela a prichádza v mnohých podobách. Vlhký kašeľ dokážete jednoducho identifikovať, pretože pri zakašľaní počujete, že telo produkuje hlien a organizmus sa ho snaží zbaviť práve kašľom.

Protipólom k vlhkému kašľu je práve suchý kašeľ, ktorému sa niekedy hovorí aj neproduktívny. Suchý kašeľ je často dráždivý a môže byť až dusivý. Neprodukuje hlien a spôsobuje ho podráždenie dýchacích ciest. Práve preto je suchý kašeľ zvyčajne príznakom ochorenia horných dýchacích ciest, ale môže ho spôsobiť aj mechanické podráždenie cudzím predmetom alebo alergia.

Suchý kašeľ

Zdroj foto: Freepik

Infekcie

Suchý kašeľ môže spôsobiť už spomínaná alergia, cudzí predmet, ale aj infekcie. Tu sú najčastejšie príčiny suchého kašľa u detí:

  • prechladnutie
  • chrípka
  • zápal pľúc
  • COVID-19
  • bronchiolitída
  • záškrt
  • čierny kašeľ
  • astma
  • dráždivé látky
  • alergia
  • reflux
  • psychosomatický kašeľ
  • cudzie objekty.

Medzi najčastejšie infekcie prejavujúce sa suchým kašľom patria spomínané prechladnutie, chrípka, zápal pľúc, COVID-19, bronchiolitída, záškrt a čierny kašeľ. V závislosti od infekcie môže kašeľ znieť chrapľavo alebo ako sipot. Zhoršiť ho môžu hlieny z nosa, ktoré stekajú do hrdla a sú dráždivé.

Vírusové infekcie okrem suchého kašľa (ktorý môže prerásť do vlhkého kašľa s hlienmi) sprevádza aj horúčka, nádcha alebo upchatý nos, kýchanie a bolesti hlavy a celého tela. Vírusové infekcie sa na rozdiel od bakteriálnych infekcií neliečia antibiotikami a najúčinnejšie na ne zaberá pokoj na lôžku, dostatok tekutín a v prípade potreby lieky na zníženie horúčky a tlmenie bolestí.

Suchý kašeľ môže pretrvávať aj niekoľko týždňov po vyliečení a odoznení ostatných príznakov. Ide o tzv. postvírusový kašeľ, ktorý sa objavuje pravdepodobne dôsledkom pretrvávajúceho zápalu alebo citlivosti.

Môže sa tiež stať, že po prekonaní ochorenia bude o detí pretrvávať kašeľ aj bez zjavnej lekárskej diagnózy. V takom prípade už môže ísť o psychosomatický kašeľ. Ide o akýsi zvykový kašeľ a vyskytuje sa najmä u detí od 8 do 14 rokov, no vek nehrá hlavnú úlohu. Niekedy tento kašeľ spôsobuje aj úzkosť alebo stres. Psychosomatický kašeľ teda nespôsobuje infekcia, alergia ani dráždivé látky či cudzie predmety.

Deťom pomôže sústrediť sa na niečo iné, zamestnať myseľ a pomáhajú aj rôzne dýchacie techniky. Vyskúšať môžete napríklad toto: sadnite si spolu s dieťaťom oproti sebe do tureckého sedu a spoločne pomaly dýchajte. Ak bude mať dieťa potrebu zakašľať, poproste ho, aby sa najprv nadýchlo alebo toto nutkanie na kašeľ “prehltlo”. V prípade, že bude táto terapia úspešná (no nie hneď po jednom sedení), je veľká pravdepodobnosť, že u vášho dieťaťa sa vyvinul “iba” zvykový kašeľ.

Astma

Na rozdiel od vírusových a bakteriálnych infekcií je astma chronickým ochorením, ktoré spôsobuje zápal a zúženie dýchacích ciest. Astma môže byť život ohrozujúca, no dnes ju vedia lekári relatívne rýchlo odhaliť a nasadiť liečbu. To však neznamená, že aj napriek poctivej liečbe sa u detí trpiacich astmou nevyskytnú rôzne nepríjemné príznaky, medzi ktoré patrí aj suchý kašeľ. Ten sa môže zhoršovať pri zmene ročných období alebo v časoch zvýšených alergií, no aj pri cvičení a počas choroby.

Suchý kašeľ sprevádzajúci astmu sa spravidla zhoršuje v noci alebo pri hraní. Môže ho sprevádzať piskot pri nádychu a výdychu. Okrem suchého kašľa sa astma prejavuje dýchavičnosťou alebo inými ťažkosťami s dýchaním, nízkou hladinou energie a tlakom a/alebo bolesťou na hrudníku. Astma sa nedá vyliečiť, no jej príznaky výrazne zmierňujú rôzne lieky, ktoré pomáhajú znižovať zápal dýchacích ciest.

Dráždivé látky

Nie vždy je suchý kašeľ dlhodobý. Je prirodzené, že deti vdychujú okrem čistého vzduhu aj dráždivé látky, ktoré podráždia dýchacie cesty a spôsobia suchý, niekedy až dusivý kašeľ. Potenciálne dráždivou látkou môže byť znečistené ovzdušie, cigaretový dym, rôzne výpary, prach, plesne, ale aj suchý vzduch (napríklad z klimatizácie, v príliš vyhriatych priestoroch alebo počas horúceho, suchého leta).

V prípad podráždenia z vonkajšieho prostredia sa suchého kašľa zbavíte vtedy, keď sa zbavíte dráždivej látky. Ak je však dieťa pravidelne vystavené napríklad cigaretovému dymu alebo žijete v oblasti s pravidelne znečisteným vzduchom, suchý kašeľ môže prerásť do chronického kašľa.

Suchý kašeľ a inhalátor

Zdroj foto: Freepik

Alergia

Alergie a kašeľ idú spolu ruka v ruke. Suchý kašeľ môžu spôsobovať mnohé alergény od peľu, cez zvieraciu srsť až po potraviny a dokonca lieky. Počas alergickej reakcie sa v tele uvoľňuje histamín a spôsobuje rôzne alergické prejavy, medzi nimi aj suchý kašeľ. Medzi ďalšie príznaky alergie patrí kýchanie, svrbenie a slzenie očí, plný nos a objaviť sa môže aj vyrážka. Alergie a s nimi spojený suchý kašeľ sa spravidla zhoršujú počas peľovej sezóny a v zaprášených priestoroch. Nenechávajte svoje dieťa trpieť a navštívte s ním alergiológa, ktorý mu pomôže problém vyriešiť.

Reflux

Gastroezofageálna refluxná choroba, alebo teda reflux, môže takisto spôsobiť suchý kašeľ. Reflux nastáva, keď obsah žalúdka stúpa naspäť do pažeráka a spôsobuje deťom nepríjemné ťažkosti. Deti trpiace refluxom vypľúvajú materské mlieko alebo umelú výživu, môže nastať dokonca až zvracanie. Reflux sprevádzajú viaceré symptómy a ani suchý kašeľ nie je výnimkou. Viac o refluxe si môžete prečítať v našom blogu, ktorý nájdete tu.

Cudzie predmety

Deti každého veku si do úst vkladajú rôzne predmety. Takto jednoducho skúmajú svet okolo seba a vo chvíľke vašej nepozornosti sa môže stať, že vdýchnu drobné predmety. Tie uviaznu v dýchacích cestách a začnú kašľať, pretože takto sa telo bude snažiť zbaviť sa cudzieho predmetu. Dieťa sa môže začať dusiť, keďže nie vždy prejde predmet celým dýchacím a tráviacim traktom. Ak uviazne cudzí predmet v dýchacích cestách, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Medzi príznaky dusenia patrí:

  • neschopnosť plakať alebo vydávať zvuky
  • ťažkosti s dýchaním
  • hrudník a rebrá sa vťahujú dovnútra
  • sčervenanie až zmodranie tváre
  • dieťa odpadáva alebo ho chytajú mdloby.

Ako zmierniť suchý kašeľ?

Dieťaťu môžete pomôcť zmierniť príznaky už pri prvých prejavoch suchého kašľa. Postarajte sa o to, aby dieťa pilo dostatok tekutín a teplých čajov, ktoré pomáhajú upokojiť podráždené hrdlo. Pomocnú ruku podá aj zvlhčovač vzduchu, keďže často je spúšťačom suchého kašľa suchý vzduch. Príznaky pomáha znižovať aj med, ten však podávajte až deťom starším ako jeden rok. Dojčatá do 12 mesiacov nemajú vyvinutú imunitu voči baktériám, ktoré môžu byť v mede prirodzene prítomné.

V prípade naozaj nepríjemného suchého kašľa, keď nepomáha ani zvlhčovač vzduchu, môžete deťom vytvoriť v kúpeľni saunu. Zatvorte kúpeľňové dvere a spustite v sprche teplú vodu. Sadnite si s dieťaťom priamo do sprchy alebo do vane a zostaňte tak po dobu 20 minút. Miestnosť sa za ten čas zaparí, čím sa zvlhčí vzduch a príznaky suchého kašľa sa zmiernia.

Ak je spúšťačom suchého kašľa bakteriálna infekcia, lekár môže dieťaťu predpísať antibiotiká a na trhu sú aj sirupy, ktoré spoľahlivo zaberajú práve na suchý kašeľ. Pri astme pomáha zase inhalátor na rýchlu úľavu a ak vaše dieťa trpí alergiou, najúčinnejším prostriedkom sú lieky na alergiu.

A suchý kašeľ pretrváva dlhšie ako 2 týždne, vezmite dieťa k pediatrovi, ktorý určí presnú príčinu. Návštevu lekára neodkladajte ani v prípade, že dieťa okrem suchého kašľa trápi niektorý z nasledujúcich príznakov:

  • horúčka
  • zrýchlené dýchanie
  • problémy s dýchaním
  • vykašliavanie krvi
  • príznaky dehydratácie
  • piskot alebo sipot sprevádzajúci kašeľ.

Zdroj: