S intoleranciou laktózy sa dnes stretávame oveľa častejšie ako v minulosti. Nie sú to však jediné dôvody, prečo rodičia čoraz častejšie siahajú po rastlinných alternatívach živočíšneho mlieka. Rastlinné mlieka si v posledných rokoch získavajú čoraz väčšiu priazeň moderných rodičov a tu sú ich výhody, ale aj nevýhody!
Mnohí z vás možno pri pohľade na rodičov odmietajúcich živočíšne mlieko len nechápavo pokrútia hlavou. Čo je zlé na mlieku, ktoré kedysi deti pili počas celého detstva a dokonca aj neskôr? Je ľahko dostupné, lacné a zdravé - obsahuje predsa bielkoviny, ktoré deti dostatočne zasýtia a ukrývajú sa v ňom zdravé tuky potrebné pre zdravý rast detí. Nie všetky deti však kravské mlieko, o ktorom je reč, znášajú a nie všetci rodičia sú pitím živočíšneho mlieka nadšení.
A čo tak kozie mlieko?
Kozie mlieko, podobne ako kravské, obsahuje laktózu, no bez problémov ho znášajú mnohé deti s alergiou na mliečnu bielkovinu nachádzajúcu sa v kravskom mlieku. Tá sa prejavuje tráviacimi, dýchacími alebo kožnými ťažkosťami a v niektorých prípadoch sa na ňu príde až v dospelosti, kedy môže takisto vzniknúť. Ak hľadáte v takomto prípade živočíšnu náhradu za kravské mlieko, stavte na kozie. Má dokonca o niečo menej cukru ako mlieko od kravičky a obsahuje viac doporučenej dennej dávky vápnika a vitamínu D. Nájdete v ňom však viac nasýtených tukov, takže nie je úplne vhodné pre deti, ktoré mlieko pijú pravidelne.
Bezlaktózové rastlinné mlieka
Rastlinné mlieka z mandlí, kokosu, sóje, ryže a mnohých iných surovín stretnete už v každom supermarkete a počas nakupovania ich uvidíte v mnohých nákupných košíkoch. Niet divu, s rozmachom vegánov a iných vyznávačov rastlinnej stravy je po týchto mliekach dopyt a je veľmi pravdepodobné, že už ste jedno z nich aspoň raz v živote ochutnali aj vy. Tu sú ich kladné, ale aj záporné stránky.
Sójové mlieko
Sójové mlieko je po mandľovom mlieku zrejme druhou najpopulárnejšou verziou rastlinného mlieka. Je však nevhodné pre deti alergické na sóju, ktorá ide vo väčšine prípadov ruka v ruke s alergiou na orechy.
Výhody
- Nesladené sójové mlieko obsahuje najmenej cukru - iba 6 gramov na pohár
- Obsahuje vysoký podiel bielkovín, až 8 gramov a 2 gramy vlákniny
Nevýhody
- Je pomerne drahé
- Sladené a ochutené druhy sójového mlieka môžu obsahovať príliš veľa cukru
Ovsené mlieko
Ovsené mlieko je vyrobené iba z ovsa a vody, takže je bezlaktózové a neobsahuje žiadnu sóju ani orechy. Na jeho chuť si tiež musíte zvyknúť, pretože ani trochu nechutí ako kravské mlieko.
Výhody
- Podobne ako sójové mlieko, aj ovsené obsahuje 2 gramy vlákniny
- Ukrývajú sa v ňom 4 gramy bielkovín
- Jednoducho si ho vyrobíte aj doma
Nevýhody
- Najväčšou nevýhodou ovseného mlieka je cukor - jeden pohár obsahuje až 19 gramov sacharidov
- Nenájdete v ňom veľa vitamínov ani minerálov
Ryžové mlieko
Ryžové mlieko v mnohom pripomína ovsené, až na to, že v ňom nenájdete toľko proteínov. Vedci z Veľkej Británie však odporúčajú vyhýbať sa mu do piatich rokov, pretože vraj môže obsahovať nebezpečnú dávku arzénu.
Výhody
- Neobsahuje žiadne nasýtené tuky alebo cholesterol
- Je hypoalergénne
Nevýhody
- Ryžové mlieko má vysoký podiel cukru - 13 gramov v jednom pohári
- Obsahuje veľmi málo bielkovín, iba 0,7 gramu a ostatné živiny sú umelo pridávané
- Môže obsahovať arzén
Mandľové mlieko
Mandľové mlieko je zrejme najobľúbenejšou a zároveň najdostupnejšou alternatívou, neobsahuje žiadny lepok ani sóju a keďže nie je živočíšneho pôvodu, nemusíte sa obávať žiadnych nežiaducich hormónov ani antibiotík.
Výhody
- Je ľahko dostupné
- Má nízky podiel cukru - iba 7 gramov na pohár
- Predstavuje až 45 % doporučenej dennej dávky kalcia
Nevýhody
- Pohár mandľového mlieka obsahuje iba 60 kalórií
- Neobsahuje žiadny tuk a má iba 1 gram proteínu
- Je nevhodné pre deti s alergiou na orechy
Kešu mlieko
Mlieko z kešu orechov na trhu nie je až tak dlho ako mandľové mlieko, no aj napriek tomu sa teší popularite. Je jemné, krémové a chutí ešte o niečo lepšie ako mandľové mlieko.
Výhody
- Má podobne ako mandľové mlieko nízky podiel cukru - 7 gramov na pohár
- Takisto obsahuje v jednom pohári 45 % dennej dávky vápnika
- Ukrýva v sebe a 25 % vitamínu D a 20 % vitamínu E
Nevýhody
- Je ťažšie dostupné
- Jeden pohár obsahuje iba 60 kalórií
Kokosové mlieko
Kokosové mlieko je vo väčšine prípadov vhodné aj pre deti, ktoré sú alergické na orechy. Hoci kokos Správa potravín a liečív (z angl. FDA, Food and Drug Administration) zaraďuje medzi orechy, je to vlastne ovocie. Ak však máte v rodine alergika na orechy, radšej sa pred konzumáciou tohto mlieka poraďte s lekárom.
Výhody
- Je ľahko dostupné a veľmi chutné
- Obsahuje až 50 % doporučenej dennej dávky vitamínu B12 a 45 % vápnika
Nevýhody
- Neobsahuje žiadne bielkoviny, ale zato až 4,5 gramov nasýtených tukov
- V jednom pohári nájdete až 7 gramov cukru
Mlieko z lieskových orechov
Mlieko z lieskovcov predstavuje ďalší typ rastlinného mlieka, no oproti tým predchádzajúcim je jeho chuť výraznejšie orechová. To však nič nemení na tom, že je bezlaktózové, bezlepkové a neobsahuje žiadnu sóju.
Výhody
- Lieskovce obsahujú vysoký podiel mononenasýtených tukov, proteínov a minerálov ako meď a horčík
- Je výživnejšie, obsahuje až 110 kalórií na pohár
Nevýhody
- Obsahuje viac cukru - 14 gramov na pohár
- Ukrýva v sebe menej vápnika, iba 30 % z odporúčanej dennej dávky
- Je ťažko dostupné a drahšie ako napríklad mandľové mlieko
Dlhý zoznam rastlinných mliek, ktorý ani zďaleka nie je konečný, môže poriadne zmeniť jedálniček celej rodiny. Ešte predtým, ako nalejete dieťatku plný pohár rastlinného mlieka, poraďte sa s lekárom alebo odborníkom na výživu. Intolerancia laktózy či alergia na mliečnu bielkovinu totiž môže ísť ruka v ruke na akúkoľvek zložku rastlinného mlieka.