Prvý rok života dieťatka je veľkým medzníkom, pretože práve v tomto období vysloví svoje skutočné prvé slovo a podarí sa mu prvý krok. Deti konečne začínajú rozprávať rečou, ktorá dáva rodičom a blízkym zmysel a z tohto pokroku sa tešia obe strany. Pozrite sa s nami na to, aké posuny robí vaše dieťatko v období jedného roka až 18 mesiacov.
Obdobie prvých slov, teda obdobie od 12. do 18. mesiaca predstavujte v živote dieťatka, ale aj rodičov, veľký míľnik. Porozumenie striedajú prvé gestá a slová sprevádzané veselými hrami, z ktorých je nepochybne najobľúbenejšia hra na vyťahovanie zásuviek. Pozrite sa s nami, čo všetko ešte dieťatko v tomto období prvých slov prežije.
Najprv a, potom bé
Prvými zvukmi, ktoré dieťatko vysloví, sú samohlásky a, e, i, o, u. Tie patria z hľadiska oromotorických pohybov, teda pohybov úst, medzi najjednoduchšie. K samohláskam sa potom pridajú spoluhlásky b, m, p, t a až neskôr ostatné hlásky. Vývin detskej reči má teda svoju postupnosť, ktorú musia rodičia pri komunikačných stratégiách rešpektovať. Ak chcete, aby malo vaše dieťatko dobrý základ reči, je dôležité slová a vety vyslovovať nahlas a zrozumiteľne. Deti sa totiž učia napodobňovaním na základe toho, čo počujú a tiež na základe odzerania z pier. Kontakt tvárou v tvár, ktorý bol významný pri predchádzajúcich obdobiach, má svoj zmysel aj v období jedného roka.
Aj toto sú slová
Okolo prvého roka tvorí detskú slovnú zásobu 1 až 16 slov. Tieto slová sa ešte nie úplne podobajú na slová dospelých, no najdôležitejšie je to, že už majú dešifrovateľný význam. Rodičia význam slov väčšinou pochopia na základe ukazovania a opakovaného používania. Pripravte sa na to, že kako môže byť vtáčik, de zase dedo, zvuk š-š-š bude vláčik a zvuky, ktoré vydávajú zvieratká, budú ich pomenovaním. Mú teda bude kravička, hav psík a pi-pi môže byť sliepočka.
Určite ste si pri deťoch všimli, že jedno slovo môže pomenovávať viacero vecí. Vo vývine detskej reči ide o úplne bežný jav, ktorý však môže zmiasť rodičov a ostatných blízkych. Ak dieťatko opakovane hovorí hav a ukazuje pritom nielen na psíka, ale aj na mačičku, zajačika a ostatné zvieratá, zrejme toto slovo v jeho slovnej zásobe predstavuje všetky zvieratká. Spočiatku aj tak dlho očakávané slovo ako mama môže zastupovať takisto ocka, súrodencov či starých rodičov. Medzi prvé slová detí patria aj ukazovacie zámená, napríklad toto, tam, tu, to, ktorými deti vedia ukázať na akýkoľvek predmet, osobu či jav a rodičia mu porozumejú.
Slovo podporené gestom
To, čo dieťa nevie v období jedného roka povedať slovami, vyjadrí gestom. Práve to sa stáva najlepším priateľom detí. Spočiatku dieťatko používa len slovo, alebo len gesto, nikdy nie spolu. Neskôr, okolo 14. mesiaca, sa deti naučia slová a gestá spájať, čím vytvárajú akési dvojslovné vety - slovo znamená prvú časť vety, gesto zase druhú. Okolo 18. mesiaca sú deti schopné počas jednej hodiny použiť až 100 gest. Tie však s najväčšou pravdepodobnosťou s príchodom slov zaniknú. Gestá zrazu nahradia plnohodnotné slová a dieťa si už nebude musieť pomáhať posunkami.
Rozumiem, ale nerozprávam
Deti oveľa viac rozumejú, ako rozprávajú. Pasívne v tomto období poznajú mnohé slová, ale aktívne na ne ešte “nedorástli”. Dieťatko rozozná mnohé predmety dennej potreby a hračky a bez väčších ťažkostí ich rodičom prinesie alebo ukáže. Ešte ich však nepomenuje, to príde až neskôr. Deti sú však veľmi všímavé a rady opakujú všetko, čo vidia u rodičov či iných ľudí, s ktorými trávia veľa času. Nie nadarmo sú už u menších detí hry na profesie také obľúbené. Všimnite si, že deti vás pozorujú a prikladajú si telefón k uchu, kŕmia bábiku či vydávajú pri hre s autíčkom zvuky, ktoré vydáva skutočné auto.
Obdobie prvých slov sa nezaobíde bez rodičov, ktorí by mali byť pre dieťa vzorom a inšpiráciou. Dávajte dieťatku pravidelne najavo, že ho vnímate, interpretujte jeho slová a gestá a tešte sa na nové, ktoré prídu čo nevidieť!