Všimli ste si na očnom viečku vášho dieťaťa podozrivú hrčku? Môže to byť jačmeň alebo vlčie zrno, nepríjemne vyzerajúce infekčné ochorenia, ktoré sa objavujú aj u dospelých, ale oveľa častejšie práve u detí. Ako sa tieto očné ochorenia prejavujú, čo ich spôsobuje, ako ich rozlíšiť a čo treba robiť, aby ste sa ich zbavili?
Vlčie zrno (môžete sa stretnúť aj s pomenovaním chalazion) a očný jačmeň sú iba zriedka závažné očné ochorenia. Prejavujú sa ako hrčky na očných viečkach, na ktorých sa v okolí mihalníc nachádzajú mazové žľazy. Keď dôjde k ich upchatiu alebo infikovaniu, vytvorí sa malý červený hrbolček. Najčastejšie je to práve vlčie zrno alebo očný jačmeň.
- Vlčie zrno vzniká, keď sa mazová žľaza na viečku upchá. V tomto prípade je hrčka opuchnutá, mäkká, červená a môže narásť až do veľkosti hrášku. Vlčie zrno je v podstate typom očného jačmeňa, no tvorí sa na vnútornej strane viečka.
- Očný jačmeň je infekcia, ktorá sa prejavuje takisto ako opuchnutá a červená hrčka. Vo všeobecnosti ju spôsobujú stafylokokové baktérie. Očný jačmeň sa objavuje na vonkajšej strane viečka.
Prejavy očných infekcií
Vlčie zrno aj jačmeň sa prejavujú veľmi podobným spôsobom a často je to až očný lekár, ktorý ich dokáže rozlíšiť. Spravidla ich sprevádzajú tieto príznaky:
- červená hrčka na okraji očného viečka
- opuch postihnutého očného viečka
- svetloplachosť, teda citlivosť na svetlo
- rozmazané videnie
- pocit škriabania v oku
- slzenie
- bolesť a svrbenie
- pocit, že máte niečo v oku
- tvorba hnisu (najmä v pokročilejších štádiách).
Väčšina hrčiek na očných viečkach je neškodná, ako napríklad očný jačmeň a vlčie zrno, no existujú aj infekcie, ktorých symptómy môžu indikovať závažnejší problém. Ak sa bude vaše dieťa sťažovať na niektoré z nasledujúcich prejavov, návštevu lekára neodkladajte:
- pľuzgiere na očnom viečku
- výdatný výtok z oka
- zmena bielej farby oka
- krvácanie z očných viečok
- veľmi bolestivé očné viečka
- šupinaté viečka alebo viečka pokryté chrastami
- citlivosť aj na slabé svetlo
- ťažkosti s videním
- veľmi slziace oči.
Zdroj foto: Freepik
Ako liečiť jačmeň a vlčie zrno
Diagnostika spomínanej očnej infekcie je veľmi jednoduchá a lekárovi stačí jeden jediný pohľad na viečko dieťaťa, aby vedel rozlíšiť, či ide o zrno alebo jačmeň. Pred návštevou lekára sa váš drobec nemusí obávať žiadnych neznámych testov či odberu krvi. Ďalšou dobrou správou je, že očný jačmeň aj vlčie zrno sa dá vyliečiť v domácom prostredí.
Obe ochorenia spravidla zmiznú samé od seba v priebehu niekoľkých dní. Hojenie môžete urýchliť prikladaním teplých obkladov niekoľkokrát denne po dobu 10-15 minút. Bavlnenú alebo ľanovú vreckovku stačí namočiť do teplej vody, ale výborne poslúži aj harmančekový čaj alebo bórová voda. Namočenú látku priložte na postihnuté miesto a nechajte pôsobiť. Takýto obklad uľaví aj od prípadnej bolesti.
V prípade, že hrčka sa nezmenšuje a príznaky neustupujú ani po týždni, odporúčame navštíviť lekára. Ten môže na infekcie predpísať masť s obsahom antibiotík alebo odporučí iné krémy, ktoré pomôžu s liečbou infekcie. V zriedkavých prípadoch môže lekár nadrezať hrčku a vytlačiť hnis alebo ho injekčne vysať, no vo väčšine prípadov takýto zákrok naozaj nie je potrebný.
Deti môžu mať počas liečby pokušenie dotýkať sa oka a trieť si ho, čo však môže iba predĺžiť dobu hojenia a infekcia sa takýmto spôsobom môže preniesť aj na druhé oko. Pokúste sa deťom vysvetliť, že aj napriek svrbeniu sa netreba oka dotýkať a nepríjemné pocity radšej zmiernite spomínaným obkladom alebo chladivou masťou.
Aká je prevencia?
Očný jačmeň a vlčie zrno sa vyskytujú hlavne u detí, a to z dôvodu nedodržiavania správnej hygieny. S týmto problémom sa minimálne raz stretne takmer každé dieťa, takže ako rodič nemusíte mať výčitky, že niečo robíte nesprávne. Niekedy jednoducho stačí, že si dieťa utrie v škôlke tvár cudzím uterákom alebo si zatrie počas hry na pieskovisku do oka nejakú nečistotu.
Najúčinnejšou prevenciou je preto dôkladné a pravidelné umývanie rúk, používanie vlastnej kozmetiky, uterákov a iných hygienických pomôcok a pravidlo číslo jeden je nedotýkať sa očí špinavými rukami. Vlčie zrno ani očný jačmeň nepatria medzi nákazlivé ochorenia, takže ich prítomnosť by nemala brániť deťom naďalej navštevovať škôlku alebo byť v blízkosti iných detí.
Môže sa stať, že v dôsledku oslabenej imunity budú mať vaše deti očný jačmeň alebo vlčie zrno častejšie. Ani vtedy netreba robiť paniku, stačí iba pravidelne čistiť okraje očných viečok vatovou tyčinkou namočenou v bórovej vode a deťom neustále pripomínať zásady správnej hygieny. Počas pobytu na ihrisku (najmä v letných mesiacoch) môžu výrazne pomôcť aj slnečné okuliare. Tie vytvoria akúsi bariéru medzi okom a špinavými rukami detí a môžu aspoň trošku prispieť k zníženiu rizika infekcie.