To, čím deti kŕmime, je dôležité. O tom niet pochýb. Vo svete kŕmenia detí však existujú jemné rozdiely v spôsobe, akým tých najmenších kŕmime. Možno ste si ani neuvedomili, že keď začnete deti prikrmovať tuhou stravou, budete stáť pred dilemou, či ich kŕmiť lyžičkou alebo im ponúknuť kaše priamo z kapsičky.
Vhodná výživa je kľúčová pre zdravie dieťaťa, jeho rast a vývoj. Spôsob, akým dieťa kŕmime, je “až”na druhom mieste. V dobe sociálnych sietí sú mladí rodičia neustále bombardovaní novinkami zo sveta starostlivosti o deti a čelia rozhodnutiam, o ktorých predošlé generácie nemajú ani potuchy. Ak aj vy stojíte pred otázkou, ako kŕmiť svoje deti, čítajte ďalej a dočkáte sa riešenia, ktoré poteší každého.
Čas na prvé príkrmy
Dilemu, ako kŕmiť deti, musia rozlúsknuť až rodičia, ktorí už začali s prvými príkrmami. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča rodičom, aby počas prvých šiestich mesiacov po narodení deti výlučne dojčili (poprípade kŕmili z fľaše sušeným dojčenským mliekom), čím dosiahnete optimálny rast, vývoj a zdravie detí. Potom môžete zaviesť nutrične vyvážené a adekvátne príkrmy, ktoré budú doplnkom k dojčeniu.
Začiatok prijímania tuhej stravy patrí medzi jeden z najdôležitejších a najviac vzrušujúcich orientačných bodov nielen pre dieťa, ale aj pre rodiča. Deti objavujú nové chute, textúry, vône a deň čo deň vás prekvapujú svojimi názormi na rôzne jedlá, ktoré im naservírujete. Nie je však dôležité iba to čo jedia, ale aj ako to jedia.
Deti sú na prvé príkrmy pripravené, keď:
- vedia sedieť s podporou
- majú dobrú kontrolu nad hlavou a krkom (hlavička im nepadá, keď nie je opretá)
- prejavujú záujem o jedlo tak, že sa naklonia dopredu a otvoria ústa
- začnú siahať po jedle a do úst si začínajú vkladať ruky a/alebo hračky
- začínajú strácať reflex ťahu jazyka, teda jedlo nevytláčajú jazykom von z úst.
Zdroj foto: Freepik
Praktické kapsičky a ich výhody
Veríme, že už v čase čítania týchto riadkov ste sa už s dojčenskými kapsičkami stretli. Sú to mäkké plastové vrecká so skrutkovacím uzáverom, ktoré obsahujú dojčenské polotekuté kaše a sľubujú jednoduchý a pohodlný spôsob prikrmovania. Kapsičky na detskú výživu sa stali veľmi populárnymi a vo všeobecnosti predstavujú dostupnejšiu možnosť, najmä ak nakupujete príkrmy v supermarketoch alebo špecializovaných obchodoch. Prednosť im dávajú nielen deti, ale aj rodičia. Kapsičky sú praktickejšie, ľahšie, nerozbitné a na rozdiel od dóz aj ľahšie prenosné, ak plánujete dieťa kŕmiť mimo domu.
Rodičia si kapsičky pochvaľujú aj z ďalších dôvodov. Deti sú vďaka nim samostatnejšie a pri kŕmení nevyžadujú asistenciu rodiča. Na jedenie lyžičkou sú potrebné isté jemné motorické zručnosti a koordinácia, bez ktorej sa deti pri jedení z kapsičky hravo zaobídu. Papanie z kapsičky sa totiž v mnohom podobá na pitie mlieka z fľaše. Výhodou (najmä pre rodičov) je tiež to, že kŕmenie z kapsičky je menej chaotické a deti pri ňom narobia menej neporiadku.
Dojčenské kapsičky však so sebou prinášajú aj niekoľko nedostatkov:
- spomaľujú vývoj prirodzeného žuvania a posilňovanie ústnych svalov
- sťažujú kontrolu množstva prijatej potravy, čím sa zvyšuje riziko prejedania sa
- deti sa nezoznamujú s rôznymi textúrami jedla
- zvyšujú riziko vzniku zubného kazu, pretože zuby sú neustále vystavené cukru
- znižujú dôležitú interakciu medzi rodičom a dieťaťom počas kŕmenia
- deti prichádzajú o multizmyslový zážitok, pretože sa nedotýkajú jedla a necítia vôňu
- obmedzujú vývoj motorických schopností, ktoré sú spojené s kŕmením lyžičkou
- prechod na nekašovitú stravu môže byť náročnejší
- vzniká nebezpečenstvo udusenia, pretože jedlo sa môže pri cucaní dostať do pľúc.
Zážitkové kŕmenie lyžičkou
Jedenie môže byť pre deti všestranným zmyslovým zážitkom. Bábätká chcú jedlo vidieť, dotýkať sa ho, cítiť, ochutnať a dokonca aj počuť. Tieto interakcie s jedlom pomáhajú z deti vychovávať dobrodružných, sebavedomých jedákov, ktorí sú pripravení objavovať nové jedlá bez ohľadu na farbu, tvar či vôňu. Pri jedení z kapsičky deti nevidia obsah, netušia, ako ich jedlo vyzerá a aj vôňu cítia iba obmedzene.
Mnohozmyslový zážitok však nie je jedinou výhodou kŕmenia lyžičkou. Z hľadiska rozvoja orálnej motoriky (áno, aj taká existuje) predstavuje jedenie z kapsičky a jedenie lyžicou úplný protipól. Pri saní z kapsičky deti využívajú jazyk iným spôsobom ako pri jedení lyžičkou a iné je aj zapojenie svalov tváre. Keď im dovolíte jesť lyžičkou, a to bez ohľadu na neporiadok, ktorý vznikne, dovolíte im zároveň precvičovať nové orálne motorické zručnosti.
Kŕmenie lyžičkou teda takto podporuje vývoj dieťaťa:
- pomáha deťom naučiť sa žuť
- podporuje rozvoj ústnych svalov, ktoré sú potrebné pre rozvoj reči a životne dôležité rané verbálne schopnosti
- dovoľuje deťom naučiť sa zdravé celoživotné návyky, napríklad robenie prestávok medzi jednotlivými sústami
- umožňuje deťom napredovať k jedlám s rôznou textúrou a nelimituje ich iba pri kašičkách
- podporuje dôležitú interakciu medzi rodičom a dieťaťom
- dieťa počas jedenia vníma chuť, vôňu, textúru a farbu jedla
- prispieva k motorickým zručnostiam a k rozvoju koordinácie ruka-ústa a ruka-oko
- riziko udusenia je nízke.
Zdroj foto: Freepik
Kapsička vs. lyžička - existuje víťaz?
Veľmi zjednodušene a nadnesene by sa dalo povedať, že kapsičky sú fast food pre deti. Je to jedlo do ruky, ktoré si drobci vychutnajú naozaj kdekoľvek, najmä na cestách, prechádzkach a návštevách. Pri cucaní kaší z kapsičiek sa deti nesústredia na to, čo jedia. Viac pozornosti venujú okoliu, napríklad ľuďom, zvieratkám, autám a iným objektom, ktoré ich v danej chvíli obklopujú, preto často zjedia viac, ako potrebujú.
Pri kŕmení lyžičkou je tempo jedenia pomalšie. Deti skúmajú jedlo, ktoré majú na tanieri, snažia sa správne uchopiť lyžičku a trafiť si ňou do úst. Jedlo chytajú rukami, ovoniavajú ho a dokonca skúmajú aj gravitačné zákony a čas dopadu jedla na zem. Vždy, keď máte možnosť, dovoľte deťom jesť lyžičkou a tešte sa spolu s nimi z progresu. Rozvoj jemnej motoriky je v ranom veku nesmierne dôležitý a počas jedenia lyžičkou dochádza k rozvoju nielen na tejto úrovni.
V hektickom živote dospelých často skĺzneme k tomu, že obednú prestávku strávime pred monitorom počítača a jedlo konzumujeme automaticky počas práce. Nerobte rovnakú chybu s deťmi a naučte ich už v útlom veku vychutnávať si jedlo. Je dobré mať doma nejaké kapsičky pre prípad núdze alebo vopred uvarené kaše nadávkované vo fľaštičkách so sosáčikom.
Vždy však dajte prednosť kŕmeniu, ktoré si bude dieťa uvedomovať. Kŕmenie je skutočný vývinový proces, rovnako ako učenie sa sedieť, chodiť či rozprávať. Naučte svoje deti stolovať, kŕmte ich na mieste na to určenom (teda za jedálenským stolom) a ukážte im, ako sa správne používa príbor. Vďaka týmto návykom si deti vybudujú zdravý vzťah k jedlu a stravovacie návyky, za ktoré sa neskôr nebudú musieť hanbiť.