33 športov a viac ako 10 tisíc športovcov sa tento rok stretáva v Paríži na Letných olympijských hrách. Dostať sa na toto najprestížnejšie športové podujatie si vyžaduje roky driny, odriekania, disciplíny a motivácie. Túžite mať aj vy doma športovca? Motivujte deti práve v tomto období a pomôžte im stať sa úspešnými vo svete športu.
Ak vaše dieťa hovorí, že neexistuje žiadny šport pre neho alebo pre ňu, zrejme ešte nevidelo zoznam olympijských športov a disciplín. Od atletiky až po zápasenie, na svoje si musí prísť jednoducho každý. Sledovaním prebiehajúcich Letných olympijských hier (LOH) v Paríži si deti rozšíria obzory a objavia aj menej známe športy, ktoré budú možno chcieť samy vyskúšať. Behá zrazu vaše dieťa po záhrade ako Femke Bolová alebo sa v bazéne správa ako Adam Peaty? Vieme, ako motivovať malých športovcov na ceste za olympijským snom.
Fyzická aktivita je pre deti kľúčová hneď z niekoľkých dôvodov:
- Podporuje zdravý fyzický rast a rast kostí a svalov.
- Znižuje stres a úzkosť a zlepšuje náladu, čím prispieva k duševnej pohode.
- Pomáha udržiavať zdravú váhu a znižuje riziko problémov súvisiacich s obezitou.
- Podporuje tímového ducha a prácu v tíme, komunikáciu a sociálnu interakciu.
- Vštepuje disciplínu, obetavosť a učí deti správnej organizácii času.
- Zlepšuje kognitívne funkcie a koncentráciu, čo prospieva akademickým výkonom.
- Vytvára silný základ pre zdravý a plnohodnotný život.
Nesústreďte sa iba na jeden šport
Vykonávanie viacerých rôznych športov a aktivít v detstve podľa výskumov pomáha s budovaním mentality elitného športovca viac ako iba sústredenie sa na jeden šport. Je to preto, že prehnané sústredenie sa na jednu zručnosť s väčšou pravdepodobnosťou povedie k zraneniu a deti takisto tento jeden šport oveľa rýchlejšie začnú považovať za nudný.
Dovoľte deťom, aby si v ranom veku vyskúšali individuálne aj tímové športy, loptové hry aj gymnastiku či atletiku, ale takisto zimné športy a plávanie. Naučia sa pracovať v tíme aj samostatne, zapracujú na vytrvalosti a koordinácii a budú neustále motivované.
Športujte spolu s deťmi
Len ťažko môžete od detí čakať, že sa budú venovať športu, keď vo vás nemajú vzor a vidia, že počas voľných chvíľ ležíte na gauči a sledujete seriály. Deti aktívnych rodičov sú oveľa častejšie samy aktívne, preto oprášte tenisky, vytiahnite športové oblečenie a dajte sa do toho. Váš výkon neznamená, že sa musíte prebojovať na olympiádu alebo sa pokúsiť vyhrať preteky.
Nájdite niečo, čo vás aspoň trochu baví a buďte deťom príkladom. Vytiahnite starý bicykel a vydajte sa na spoločný rodinný výlet, choďte si zabehať na najbližšie komunitné ihrisko, zahrajte si s deťmi badminton, vyrazte na kúpalisko… Možností na nenáročný šport, ktorý vás chytí za srdce rovnako ako deti je naozaj mnoho.
Nikdy nie je príliš skoro začať
Čím skôr deti zasvätíte do sveta športu, tým lepšie výsledky budú neskôr dosahovať. Hovorí sa, že prvých 1000 dní života detí je pre osvojenie si správnych návykov kľúčových. To znamená, že deti do troch rokov treba motivovať k pohybu, nech už je akýkoľvek. Začína to časom stráveným na brušku a dvíhaním hlavičky a pokračuje to stavaním hradov z piesku, jazdami na odrážadlách a kolobežkách.
Môže sa vám zdať, že tieto aktivity nemajú nič spoločné s vrcholovým športom, avšak prispievajú k fyzickej zdatnosti a emocionálnej pohode potrebnej na to, aby sa z dieťaťa stal úspešný športovec. Najrôznejšie aktivity zároveň deti motivujú k tomu, aby boli vždy v pohybe a aby sa ich neskoršie fungovanie nelimitovalo iba na sedenie za počítačom.
V prvom rade ide o zábavu
Nútiť deti do niečoho, nielen do športu, často vyústi v pravý opak. Stať sa olympionikom a vrcholovým športovcom nie je jednoduché, no deti by mal zvolený šport (poprípade športy) v prvom rade baviť a prinášať im radosť, potešenie a celkový dobrý pocit.
Odborníci sa zhodujú v názore, že deti sú pripravené vykonávať šport súťažne až vo veku osem rokov. Ich myseľ v skoršom období nie je vyvinutá na zvládanie stresu z hodnotenia výkonu. Dovtedy však deti môžete naučiť základné zručnosti akéhokoľvek športu. V mladom veku by ste sa mali zamerať skôr na zábavu a základy ako na súťaženie.
Povzbudzujte, ale nenúťte
Nie je dobré, aby rodičia žili prostredníctvom svojich detí. Túžili ste kedysi pozdvihnúť nad hlavu víťaznú trofej, no sny vám nevyšli? Nechcite od detí, aby plnili vaše nesplnené sny. Udržiavanie záujmu detí o šport si vyžaduje povzbudzovanie, no nie násilnou formou. Dôležitá je komunikácia, preto zistite, čo chce vaše dieťa dosiahnuť a prečo si vybralo šport, ktorý si vybralo. Spolupracujte s nimi a keď vidíte, že má o danú oblasť naozaj záujem, nájdite spôsoby na splnenie sna, nie výhovorky, prečo sa to nedá.
Čo keď to vaše deti jednoducho nebaví?
Až 70 % detí skončí so športom vo veku 13 rokov, pričom ako hlavný dôvod uvádza málo zábavy. Udržať záujem detí o šport môže byť s pribúdajúcim vekom problém. Občas nejde ani tak o to, že by ich nebavil samotný šport, ale ich záujem začnú odsúvať do úzadia iné aktivity - partia kamarátov, sociálne siete alebo čoraz náročnejšie učivo.
Niekedy je to práve spomínaná túžba rodičov po dosahovaní skvelých výsledkov, ktorá deti od športu odradí, a to najmä v prípade že prevažuje nad ich vlastnou túžbou. Deti sú často pod obrovským tlakom, rodičia ich nútia neustále sa zlepšovať a dôvodom na rozlúčenie sa so športom môže byť aj slabá tímová dynamika. Stáva sa, že šport, ktorý vaše dieťa vykonávalo od prvého ročníka základnej školy, ho už jednoducho nebaví a rado by vyskúšalo niečo iné. Ako sme už spomínali, najdôležitejšia je komunikácia a to, že dieťa stratí záujem, neznamená koniec sveta. Ešte stále existujú spôsoby, ako deti rozhýbať bez toho, aby ste ich do pohybu nútili.
Vzbudiť u detí záujem o šport predstavuje skvelý spôsob, ako podporiť ich celkovú pohodu a vybudovať zdravé návyky. Z vášho dieťaťa sa však nemusí stať olympijský športovec, stačí, ak bude šport vykonávať ako hobby. Oveľa dôležitejšie je, že sa bude hýbať a bude mať z pohybu radosť. To je predsa oveľa dôležitejšie ako výsledky v tabuľkách. A ktovie, možno ho práve tento nenásilný prístup z vašej strany ešte viac povzbudí a jedného dňa príde za vami a povie, že chce začať opäť súťažne športovať.
Pre tých, ktorí to nevzdali a dočítali sa až na koniec blogu, máme malý bonus. Tu je všetkých 33 športov, ktoré môžete s deťmi sledovať počas LOH v Paríži, pričom takmer každý z nich má ešte svoje vlastné disciplíny:
- atletika
- badminton
- basketbal
- box
- breakdance
- cyklistika
- futbal
- golf
- gymnastika
- hádzaná
- jachting
- jazdectvo
- judo
- rýchlostná kanoistika
- lukostreľba
- moderný päťboj
- plávanie
- plážový volejbal
- pozemný hokej
- ragby
- skateboarding
- stolný tenis
- športové lezenie
- surfing
- šerm
- taekwondo
- tenis
- triatlon
- veslovanie
- vodné pólo
- volejbal
- vzpieranie
- zápasenie.