Jar už klope na dvere, a hoci zima nebola vôbec taká tuhá a mrazivá, na teplé slniečko a dlhšie dni sa už určite všetci tešíme. Dôvod na radosť z prichádzajúcej jari však môžeme vidieť aj v čerstvej zelenine a ovocí, z ktorej môžete svojim deťom pripraviť chutné jedlá plné vitamínov. Čo detskému organizmu po zime najviac chýba a ako tieto vitamíny doplniť?
Organizmus, či už detský alebo dospelý, po zime nepochybne trpí nedostatkom vitamínu D. Ten totiž získavame najmä zo slnečného žiarenia (konkrétne z UVB žiarenia) a po zime môže jeho hladina v organizme klesnúť až o 50 percent. Argument, že aj v zime predsa svieti slnko, v tomto prípade neobstojí - zubaté slniečko totiž dopadá na zem v uhle a z hľadiska tvorby vitamínu D je nedostatočné.
Samozrejme, obranyschopnosť organizmu na začiatku jari netrpí iba nízkou hladinou vitamínu D. Dôležité je deťom dopĺňať aj iné vitamíny a minerály, ktoré sa postarajú o pevnú imunitu. Ideálnym zdrojom všetkých potrebných látok sú vždy sezónne potraviny, ktoré sú typické pre danú oblasť v istom ročnom období. Napríklad na jeseň sú “v kurze” jablká, hrušky či kapusta, v jari zase reďkovka, špargľa alebo jarná cibuľka. Pre každú zemepisnú šírku sú typické iné plodiny, preto je ideálne spoliehať sa na vlastnú úrodu alebo overených predajcov na farmárskych trhoch.
Aká zelenina a ovocie zažíva svoju sezónu v jari:
- jarná cibuľka - táto prvá lastovička medzi jarnou zeleninou je pochúťkou aj na obyčajnom chlebíku s maslom. Cibuľa nepríde o svoje dôležité látky a minerály ani po tepelnej úprave, no najviac účinných látok sa v nej uvoľní po nakrájaní nadrobno.
- pór - je skvelou náhradou cibule, ktorej výrazná chuť môže niekedy deťom prekážať. Pór zo záhradky podporuje činnosť tráviaceho traktu a obličiek a posilňuje imunitný systém. Je bohatý na vitamíny B6, C a E, karotény, selén, fosfor, železo a je takisto zdrojom kyseliny listovej.
- pažítka - je ďalšou zeleninou z rodiny cibuľovín, takže má všetky ich pozitívne vlastnosti. Nájdete v nej vitamíny skupiny B, C, vápnik, draslík, železo, karotenoidy aj mangán. Priaznivo vplýva na imunitný systém a má takisto dezinfekčný účinok.
- špargľa - zažíva svoju sezónu iba tri mesiace v roku, preto treba jej účinky naplno využiť a zaradiť ju do jedálnička. Špargľa má vysoký obsah kyseliny listovej, vlákniny, draslíka a celej vitamínovej abecedy. Je úžasným antioxidantom a má protizápalové účinky.
- špenát - je takisto veľmi dobrým antioxidantom a obsahuje vitamín K, vápnik, horčík, kyselinu listovú, meď, či mangán. Ukrýva v sebe aj podiel železa, ktorý získate najmä tepelnou úpravou.
- reďkovka - patrí bezpochyby k najobľúbenejšej jarnej zelenine. Má vysoký podiel vitamínu C a kyseliny listovej, nájdeme v nej tiež vlákninu, ktorá pôsobí priaznivo na črevá a trávenie.
- medvedí cesnak - posilňuje imunitu, má výraznú detoxikačnú schopnosť, znižuje krvný tlak a pomáha bojovať s bolesťami hlavy. Medvedí cesnak je známy svojimi liečivými účinkami pri ochorení horných dýchacích ciest a uľavuje aj pri žalúdočných problémoch. Nazbierajte si ho čerstvý v prírode a pripravte z neho celej rodine nátierku alebo chutné pesto.
- jahody - je to možno prekvapivé, no jahody zažívajú svoj boom nielen v lete, ale aj v jari, a to najmä od apríla. Vo svojej sladkej chuti ukrývajú vlákninu, draslík aj vitamín C. Jahôdky pôsobia ako antioxidanty a majú dokonca schopnosť znížiť riziko rakoviny a obezity.
- rebarbora - aj napriek svojej sladkastej chuti a využitím v koláčoch patrí rebarbora medzi zeleninu. Okrem sladkej má aj výraznú kyslú chuť, preto je vhodné kombinovať ju so sladkým ovocím alebo s rozumnou dávkou cukru. Nikdy ju však nekonzumujte surovú a takisto to s jej konzumáciou nepreháňajte - obsahuje totiž kyselinu šťavelovú, ktorá na seba viaže vitamíny a dôležité látky.
Čerstvá zelenina a ovocie má v jedálničkoch detí nezastúpiteľné miesto, avšak, prirodzene, sama osebe nestačí. Doplňte ju preto aj o iné zdroje vitamínov a minerálov - vajíčka, ryby, kvalitné mäso, orechy, obilniny a mliečne výrobky.
A čo vitamínové doplnky?
Odpoveď na túto otázku je celkom jednoduchá - ak vaše dieťatko dostáva všetky dôležité vitamíny a minerály z vyváženej a pestrej stravy, podávanie vitamínových doplnkov je zbytočné. Pediatri sa však zhodujú v tom, že najmä v období zvýšeného výskytu chorôb treba prísun vitamínov zvýšiť. Najvhodnejší spôsob je, prirodzene, zvýšiť konzumáciu čerstvého ovocia a zeleniny.
V prípade ochorenia sa odporúča nasadiť vitamín C, ktorý organizmus počas oslabenia v dôsledku choroby spotrebúva veľmi rýchlo. Po konzultácii s detským lekárom je tiež vhodné deťom (najmä dojčeným) podávať aj vitamín D. Vždy sa však vopred poraďte s pediatrom, niektorými vitamínmi sa totiž môžu nielen deti, ale aj dospelí predávkovať.
Vyťažte z jari maximum, trávte s deťmi čo najviac času na čerstvom vzduchu, pripravujte im výdatné jedlá a nezabúdajte na pravidelný prísun vitamínov v podobe čerstvého sezónneho ovocia a zeleniny.