Obdobie vzdoru. Vek, ktorého sa rodičia tak trochu desia už pred pôrodom a s ktorým si niekedy nevedia dať rady. Zmenil sa váš malý anjelik zo dňa na deň na osôbku so záchvatmi hnevu a zúrivosti a jeho jedinou odpoveďou na všetko je nie? Zrejme ste práve vstúpili do toľko obávaného obdobia vzdoru. Ako zvládnuť túto skúšku trpezlivosti a vyjsť z tohto obdobia víťazne?
Spomínate si na časy, keď ste ešte nemali deti a pozastavovali ste sa nad kričiacimi a trucujúcimi drobcami v plných nákupných centrách? Dnes ste na opačnom brehu a to malé slniečko, ktoré záchvat zúrivosti zmenil na nepoznanie a ktoré na seba strhlo pozornosť okoloidúcich, je vaše. Obliekanie, kŕmenie, uspávanie – z banálnych aktivít sa v období vzdoru stáva doslova boj.
Obľúbenou odpoveďou detí je „nie“, trucujú, trieskajú hračkami, nereagujú na slová rodičov, kopú, hádžu sa o zem... Prejdú si ním takmer všetky deti v období od dvoch do štyroch rokov. Je dôležité vedieť, že takýto hnev nie je namierený voči rodičom, ale je prejavom narušenia zvyčajných pravidiel a rituálov, na ktoré je dieťa zvyknuté. Zároveň ide o dôležitú etapu vo vývoji samostatnosti dieťaťa a testovanie hraníc nezávislosti, ktorú drobec objavil.
Záchvaty zlosti a nezvládanie emócií
Malé deti nemajú vyvinutý zmysel pre sebakontrolu a záchvaty zlosti u nich majú rôzne prejavy. Ťažko ovládajú svoje emócie a spracovávajú negatívne pocity. Vo chvíľach hnevu mnoho rodičov nevie, ako reagovať, hlavne ak sa im nejaká scénka pritrafí na verejnosti. Zachovať si chladnú hlavu a odviesť dieťa inam, ignorovať ho a nechať ho vyplakať sa na zemi priamo v potravinách, alebo dať mu jednu po zadku? Na čom sa zhodujú detskí psychológovia?
Zdroj foto: Freepik
Predíďte amoku
Hnev často prichádza aj vtedy, keď sú deti unavené alebo hladné a nevedia tieto informácie spracovať ako dospelí. Vnímavý rodič pozná blížiaci sa výbuch hnevu a môže sa pokúsiť rozptýliť dieťa tým, že zaujme jeho pozornosť inou aktivitou. Ak sa vám to nepodarilo a dieťa je zlostné, nekričte naň. Snažte sa odstrániť pôvod vzdoru (napríklad hračku alebo sladkosť). Dieťa v amoku odveďte inam a vysvetlite mu, že sa správa nevhodne.
Nenechajte sa vyprovokovať
Vytrvalým plačom sa deti niekedy snažia vyprovokovať rodičov, aby dosiahli svoje. Tieto prejavy ignorujte a neustúpte, drobec s plačom prestane. Rýchlo zistí, že plačom a krikom si nič nevydobyje. Ak sa objaví kopanie, búchanie či hryzenie, reagujte na toto správanie a netolerujte, aby dieťa ubližovalo vám alebo iným. Po skončení hnevu sa s dieťaťom o celej situácii porozprávajte.
Spoločné pravidlá
Psychologička Anette Kast-Zahn, ktorá napísala niekoľko bestsellerov o detskej výchove, odporúča zaviesť v rodine pravidelné rituály a nepísané zákony, ktoré budú dodržiavať všetci. Vo Švédsku napríklad deti dostávajú sladkosti iba v sobotu. Nenájdete ich dokonca ani pri pokladniach v supermarketoch. Sobota je potom pre deti akýmsi sviatkom, počas ktorého dostanú „Lőrdagsgodis“, sobotné vrecúško sladkostí. V nedeľu vrecúško opäť zmizne a s ním až do ďalšieho víkendu aj téma sladkostí.
Zdroj foto: Freepik
10 tipov ako zvládať obdobie vzdoru
- Deti sa učia pravidlám už ako bábätká, vedia si zapamätať reakcie rodičov a vyvodiť dôsledky svojho správania. Dodržiavajte pravidlá už pri najmenších deťoch.
- Vyhýbajte sa situáciám, ktoré by dieťa mohli rozladiť – nezačínajte aktivity, ak je dieťa hladné alebo unavené.
- Ak je rozrušené, nechajte ho nech pomenuje svoje pocity.
- Ponúknite mu alternatívu, napríklad v jedle alebo obliekaní, aby si mohlo vybrať samo.
- Nesprávajte sa direktívne, jednajte s dieťaťom ako s partnerom.
- Neodmeňujte nevhodné správanie, či už zvýšenou pozornosťou alebo sladkosťou na upokojenie.
- V prípade amoku zabudnite na diskusiu a použite metódu obohranej platne – zopakujte viackrát, čo má dieťa urobiť.
- Netrestajte ho dodatočne, ale uplatnite logický dôsledok – trest musí prísť okamžite, aby si ho vedelo spojiť so správaním. Ak napríklad neposlúcha na prechádzke, odveďte dieťa ihneď domov.
- Reagujte rovnakým spôsobom na akomkoľvek mieste, či už doma alebo vonku.
- Nastavte drobcom hranice správne a včas, aby z nich nevyrástli egocentrici.