Deväť mesiacov nosíme v brušku naše bábätko a nevieme sa dočkať, kedy ho prvýkrát vezmeme do náručia - len keby nám v radosti a snívaní nestál strašiak menom pôrod. Už len samotné slovo pôrod vzbudzuje u väčšiny mamičiek strach a rešpekt. Metóda hypnopôrod nie je žiadne woodoo, ale overená metóda, ako dosiahnuť prirodzený pôrod v pokoji a takmer bezbolestne.
Hypnopôrod ako oslava života
Názov hypnopôrod je trochu zavádzajúci a môže ženy ľahko odradiť. Nejde o hypnotizovanie, aké poznáme vo filmoch, ale skôr o súhrn prirodzených techník ako zvládnuť pôrod čo najlepšie a zaistiť sebe aj bábätku jeho bezstarostný priebeh. Autorkou hypnopôrodu je Američanka Mary F. Monganová, niekoľkonásobná matka, ktorej osobným cieľom bolo porodiť svoje deti prirodzene - čo bolo v 50. rokoch veľmi neobvyklé. Napriek vypracovanému pôrodnému plánu a dohode s pôrodníkom jej počas prvých dvoch pôrodov nebol prirodzený pôrod umožnený.
Mary F. Monganová sa cítila frustrovaná a rozhodla sa systém pôrodníctva zmeniť. Ponorila sa do tematiky a svoju metódu postavila na poznatkoch anglického pôrodníka, doktora Grantlyho Dick-Reada, ktorý už v roku 1913 skúmal rozdiely medzi prirodzeným pôrodom a pôrodom s medicínskymi zásahmi.
Základným princípom celého programu je tvrdenie, že pôrod je pre ženu normálny a dokáže prebehnúť v kľude a šetrne. Ženy ovládajúce techniky hypnopôrodu dokonca dokážu porodiť dieťa bezbolestne - len s pocitmi tlaku. Alfou a omegou je odbúranie strachu a dôvera vo vlastné telo. Pôrod nie je strašiak ale oslava života.
Strach hrá proti nám
Veľkou stopkou je strach, s ktorým ženy prichádzajú do pôrodnice a zbaviť sa ho je takmer nemožné. Dnes už aj malé dievčatko vie, že pôrod a bolesť je to isté. Podporujú nás v tom filmy, články v časopisoch aj hororové príbehy žien, ktoré to už majú za sebou. Mnoho žien, hlavne zo staršej generácie hovorí, že dnešné mladé dievčatá nič nevydržia. Možno si pamätáte príbehy našich prastarých a pra-prastarých mám, ktoré pracovali na poli a keď to prišlo, kľukli si pod najbližší strom, v kľude porodili a pokračovali v práci.
Tieto príbehy sú rokmi zjenodušené no jedno sa im uprieť nedá - prirodzenosť. Ženy neboli od mala vystavené stresu z pôrodu - naopak, pôrod brali ako prirodzenú súčasť života. Práve o takúto bezstarostnosť sa usiluje aj Monganovej metóda - žena je "nadizajnovaná" tak, aby pôrod zvládla ľahko a s minimom bolesti.
Alfou a omegou je zbavenie sa strachu. Keď žena vstupuje do pôrodu so strachom a v strese, jej telo preberá obrannú pozíciu a produkuje hormón katecholamin, ktorý pôsobí ako stresor. Zjednodušene povedané - prísun krvi sa odkloní od orgánov, ktoré nie sú zapojené do obranného mechanizmu a krv putuje do životne dôležitých orgánov. To spôsobí, že tepny vedúce k maternici sa stiahnu namiesto toho aby sa uvoľnili a otvorili.
Dôsledkom je napäté svalstvo v maternici a uzavreté maternicové hrdlo. Rodiaca žena v tomto momente pociťuje značnú bolesť. Ničím neobvyklým nie je ani predĺženie pôrodu aj pôrodných bolestí.
Dýchanie nadovšetko
Teória je jasná, ale keď príde do tuhého, máloktorá rodička zostane kľudná. Je to rovnaké ako s trémou. Môžete si nahovárať, že sa nebudete báť, no v momente ako predstúpite pred dav ľudí, zmeraviete. Bohužiaľ, negatívne spojenia v súvislosti s pôrodmi sú u nás hlboko zakorenené a vytrhnúť ich si vyžaduje dlhodobý plán.
Riešením má byť práve hypnopôrod, ktorý rodičku naučí dýchacie a vizualizačné techniky, vďaka ktorým bude počas pôrodu uvoľnená. Techniky sú veľmi podobné jógovým dýchacím cvičeniam a rovnako ako jóga, vyžadujú dlhodobý tréning. Na dosiahnutie optimálneho stavu a pripravenosti na pôrod sa odporúča navštíviť licencovaný kurz hypnopôrodu, kde vám inštruktorka vysvetlí jednotlivé techniky a následné denno-denné precvičovanie dýchania po dobu niekoľkých mesiacov.
Veľkým plusom je, ak žena počas tehotenstva (prípadne ešte pred ním) navštevuje hodiny jógy.
Na kurze hypnopôrodu bola aj mamička Katka: ,,O hypnopôrode som sa dozvedela niekedy v 30. týždni tehotenstva a rozhodla som sa to vyskúšať. Techniku hypnopôrodu sa mi však nepodarilo zvládnuť, keďže som ho absolvovala 4 týždne pred samotným pôrodom. Fakt je, že na jeho natrénovanie treba dostatočný čas. Kurz však neľutujem. Pomohol mi hlavne v uvedomení si, že pôrod je prirodzenou súčasťou v živote ženy a netreba sa ho báť."
Ak ste zdravá a nepatríte do rizikovej skupiny (rizikové tehotenstvo), metóda hypnopôrodu je pre vás vhodná. Môžete si zakúpiť knihu Marie F. Monganovej - HypnoBirthing: The Mongan Method (u nás nájdete v Češtine ako Hypnoporod), navštíviť licencovaný kurz alebo si vyhľadať dostupné videá on-line.