Bylinky a koreniny sa môžu na prvý pohľad zdať ako neškodné a neagresívne prírodné liečivá. V niektorých prípadoch nimi aj naozaj sú. Väčšina korenín a mnoho byliniek vám a vášmu bábätku môže, naopak, výrazne uškodiť. Ktoré bylinky sú bezpečné a ktorým by ste sa mali určite vyhnúť?
Ak ste milovníčkou talianskej kuchyne a cestoviny či pizzu si neviete predstaviť bez dávky oregana alebo bazalky, čakajú vás ťažké časy. Obe koreniny totiž stimulujú maternicu. Bazalka môže spôsobiť potrat v raných fázach tehotenstva alebo predčasný pôrod. Napomáha však tvorbe mlieka, takže ju môžete prijímať v malých množstvách pred pôrodom aj po pôrode, S oreganom sa však na nejakú dobu rozlúčte. Blokuje progesterón a môže spôsobiť potrat.
Nepotešíme ani ženy, ktoré majú rady jedlá indickej a ázijskej kuchyne. Zázvor, čili aj kari by ste mali jesť len veľmi obmedzene. Kurkuma, ako základná zložka kari korenia, prekrvuje maternicu a niekedy sa môže použiť práve pri zastavovaní krvácania. Zázvor môže pomôcť pri ranných nevoľnostiach, no zároveň predstavuje riziko vzniku kontrakcií, a teda potratu alebo predčasného pôrodu. Podobné účinky majú aj škorica a klinčeky. Čili takisto stimuluje maternicu.
Tieto koreniny a bylinky radšej úplne vylúčte alebo jedzte v malých množstvách
- fenikel,
- oregano,
- rebarbora lekárska,
- sladké drievko,
- šalvia lekárska,
- škorica,
- klinček,
- gingko biloba,
- zázvor,
- petržlen,
- rozmarín lekársky,
- borievka,
- bazalka pravá,
- aloe vera,
- majoránka,
- mäta prieporná,
- srdcovník obyčajný,
- lapacho čaj,
- levanduľa lekárska,
- muškátový oriešok,
- kostihoj lekársky.
Koreniny a bylinky, ktoré sú v tehotenstve bezpečné
Všetko s mierou. Niektoré koreniny a bylinky môžete užívať aj počas tehotenstva a dojčenia, no nepreháňajte to s množstvom:
- cibuľa kuchynská,
- sladká sušená paprika,
- pažítka,
- list aj plod čučoriedky,
- medovka lekárska,
- kvet lipy,
- čaj rooibos,
- nechtík lekársky,
- harmanček.
Bylinky ako príprava pred pôrodom
Väčšinu byliniek a korenín, ktoré regulujú, stimulujú alebo prekrvujú maternicu, by ste nemali používať v prvom trimestri tehotenstva. Pred pôrodom sú niektoré z nich, naopak, vcelku vítané. Napríklad, škorica môže pomôcť vyvolať pôrod, ak prenášate. Počas dojčenia zas pomáhajú rasca, fenikel a aníz, ktoré podporujú tvorbu mlieka.
Pred pôrodom sa tehuľkám približne od 34. – 36. týždňa odporúča piť čaj z alchemilky žltozelenej alebo listu ostružiny malinovej. Alchemilka posilňuje maternicu a list ostružiny malinovej spevňuje svalstvo čriev a maternice, čím pomáha k rýchlejšiemu pôrodu. V poslednom mesiaci tehotenstva je dobré jesť ľanové semiačka. Zmäkčujú totiž stolicu a v pôrodných cestách tvoria hlienovitú vrstvu, ktorá uľahčí bábätku príchod na svet.