Bolesť bruška je jednou z najčastejších vecí, na ktoré sa sťažujú už malé deti. Spôsobovať ju môže viacero faktorov od nezávažných až po také, ktoré si vyžadujú návštevu lekára. Ako rozpoznať nebezpečnú bolesť bruška u detí a kedy vyhľadať lekársku pomoc? Všetko potrebné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.
Bolesť žalúdka alebo brucha je bežnou súčasťou života dospelých, ale neobchádza ani deti. Prejavuje sa rôznymi spôsobmi a v rôznych častiach brušnej dutiny. Môže byť akútna a silná, dlhotrvajúca, slabá, bodavá či kŕčovitá. U detí sa najčastejšie stretnete s týmito typmi bolesti bruška:
- Generalizovaná bolesť: Hovoríme o nej vtedy, keď dieťa nedokáže presne určiť miesto bolesti a ukazuje všeobecne na oblasť brucha. To znamená, že bolesť nevyžaruje z konkrétnej oblasti. V prípade generalizovanej bolesti je väčšinou príčinou porucha trávenia, plynatosť, zápcha alebo žalúdočný vírus.
- Lokalizovaná bolesť: Ak dieťa ukazuje na konkrétnu časť brušnej dutiny, hovoríme o lokalizovanej bolesti, ktorá už môže naznačovať závažnejší problém. Lokalizovaná bolesť sa zvyčajne spája so zápalom slepého čreva, žlčníkom, vaječníkmi, semenníkmi alebo naznačuje pruh či žalúdočný vred.
- Kŕčovitá bolesť: Bolesť podobná kŕčom väčšinou značí plynatosť alebo nadúvanie. Kŕčovitú bolesť zvykne nasledovať hnačka, ktorá tento problém vyrieši.
Nie všetky deti sú schopné rodičov upozorniť na to, že ich niečo bolí. Ak máte pocit, že sa váš drobec správa inak, komunikujte s ním a snažte sa prísť na jadro problému. Pri bolestiach žalúdka a brucha sú deti podráždené, dochádza k strate chuti do jedla a jedným z najčastejších príznakov problémov s bruškom je aj priťahovanie nôh k bruchu.
Zdroj foto: Freepik
Najčastejšie príčiny bolesti bruška u detí
Bolesť v oblasti brucha je u detí celkom bežná, no je prirodzené, že rodičov vystraší, najmä keď vidia, že ich dieťatko trpí. Bolesť žalúdka a brucha u detí najčastejšie spôsobujú tieto diagnózy:
Zápcha
Najčastejším vinníkom bolesti brucha u detí je zápcha. Dieťa, ktoré trápi zápcha, nemá pravidelnú stolicu, alebo je tvrdá a suchá. Zápchu u detí odhalíte relatívne jednoducho, a to tak, že dieťatko chce ísť na veľkú potrebu, ale aj po dlhom úsilí ostane nočník prázdny. Zápchu zväčša spôsobuje strava, ktorá nie je bohatá na vlákninu a môže ju spôsobiť aj nedostatočný pitný režim. Riešením je v tomto prípade jedálniček bohatý na vlákninu, teda dostatok čerstvého ovocia a zeleniny, celozrnné potraviny a množstvo tekutín.
Zápchu u detí však môže spôsobiť aj tréning na nočník. Keď deti prechádzajú z plienok na nočník, prechádzajú na nepoznané územie, ktoré ich môže stresovať. Nie u všetkých detí je prechod na nočník plynulý a ako bojkot môžu podvedome zadržiavať pohyby čriev. K tomu môže dôjsť aj pri iných stresujúcich situáciách, napríklad pri nástupe do škôlky, cestovaní, príchode nového súrodenca a podobne.
Príčinou zápchy môžu byť aj alergie a intolerancie, ale aj metabolické poruchy, ktoré sú však zriedkavé. Zápcha sa “vyrieši” spravidla po úprave jedálnička, no ak trvá dlhšie ako dva týždne alebo sa vaše dieťatko každý deň sťažuje na bolesť bruška, stratilo chuť do jedla, má horúčku alebo krv v stolici, nečakajte zbytočne na zázrak a navštívte lekára.
Potravinové alergie a intolerancie
Citlivosť, alergie a intolerancie na rôzne potraviny nespôsobujú iba zápchu, ale aj hnačku, plynatosť, nadúvanie a poruchy trávenia. Spúšťačom alergií sú najčastejšie mlieko, vajcia, pšenica, sója, orechy, ryby a mäkkýše. Citlivosť a potravinová intolerancia síce nepredstavujú imunitnú odpoveď organizmu, no to neznamená, že nemôže deťom spôsobiť nepríjemné bolesti.
K bolesti bruška spôsobenej potravinou sa môžu pridružiť aj iné príznaky, napríklad opuch, problémy s dýchaním, závraty či strata vedomia. Vtedy už hovoríme o alergii na potraviny, ktorá si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc a následnú liečbu spojenú s diétou, ktorá môže trvať celý život.
Črevná chrípka alebo otrava jedlom
Bolesť v oblasti žalúdka niekedy spustí “črevná chrípka”, teda ľudové pomenovanie pre vírusovú gastroenteritídu. Ide o náhly zápal čriev a žalúdka, ktorý sa prejavuje kŕčovitou alebo generalizovanou bolesťou, hnačkou, zvracaním a občas aj zvýšenou teplotou. Rovnako sa prejavuje aj otrava jedlom a platí, že v oboch prípadoch by príznaky nemali pretrvávať dlhšie ako 48 hodín.
U dieťaťa s podozrením na črevnú virózu alebo otravu jedlom si všímajte aj ďalšie príznaky - krvavú stolicu, búšenie srdca, hnačku, príznaky dehydratácie a teplotu nad 38°C. Ak sa u vášho dieťaťa objaví niektorý z týchto príznakov, vyhľadajte lekársku pomoc.
Streptokok alebo mononukleóza
Bolesť brucha môže deťom spôsobiť aj streptokok a mononukleóza. Ide o rôzne ochorenia, ktoré sa však prejavujú veľmi podobne. Najčastejšími príznakmi sú horúčka, bolesť brucha, bolesť hrdla a opuchnuté krčné uzliny. Bolesť brucha pri týchto diagnózach je lokalizovaná - v prípade streptokoka sa deti sťažujú na bolesť brucha v dolnej časti a pri mononukleóze je postihnutá ľavá strana brucha v oblasti žalúdka. Bolesť v tejto časti brušnej dutiny môže naznačovať aj ťažkosti s pečeňou či slezinou, preto je pri podozrení na streptokoka aj mononukleózu nevyhnutná návšteva pediatra.
Stres a úzkosť
Stále viac a viac detí aj napriek nízkemu veku pociťuje z rôznych dôvodov stres a úzkosť. Ak vaše dieťatko trápia nevysvetliteľné bolesti žalúdka bez akýchkoľvek iných príznakov, môže ísť práve o prejav úzkosti a stresu. Pokúste sa zistiť, čo a či vôbec niečo vaše dieťa trápi. V prípade malých detí je spúšťačom stresu nástup do škôlky, narodenie súrodenca, hádky alebo prebiehajúci rozvod rodičov, choroba alebo úmrtie niektorého člena rodiny alebo vznik fóbie.
Príčina stresu však môže byť aj banálna, hlavne z pohľadu rodiča. Možno váš drobec túži po novej hračke alebo sa mu nepáčia topánky, ktoré ste mu kúpili, ale bojí sa vám to povedať. Ak vidíte, že vaše dieťatko bolí bruško, no nedokážete zistiť príčinu, pokúste sa ním úprimne porozprávať a určite spoločne odhalíte spúšťač.
Zápal slepého čreva
Apendicitída, teda zápal slepého čreva, je u detí do piatich rokov zriedkavá, avšak aj v tomto prípade sa nájdu výnimky. Zápal slepého čreva sa prejavuje miernou horúčkou a bolesťou v okolí pupka. Tieto počiatočné príznaky môžu prerásť do bolesti v pravej dolnej časti brucha, ktorú si už vaše dieťa nebude vedieť nechať pre seba.
V prípade, že máte u dieťaťa podozrenie na zápal slepého čreva, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Na prvý pohľad neškodný zápal by mohol prerásť do opuchu a prasknutiu slepého čreva, čo by spôsobilo závažnú bakteriálnu infekciu brušnej dutiny. Už prasknuté slepé črevo sa prejavuje horúčkou dosahujúcou 40°C a bolesťou, ktorá sa “pohybuje” po bruchu a dieťa má problém ukázať na jedno konkrétne miesto, kde ho to bolí.
Zdroj foto: Freepik
Henochova-Schönleinova purpura
Henochova-Schönleinova purpura je ochorenie, o ktorom ste doteraz zrejme vôbec nepočuli. Ide o vaskulitídu, teda zápal veľmi malých krvných ciev, ktorý sa vyskytuje veľmi zriedkavo, avšak postihuje práve deti vo veku 2-6 rokov. Zápal kapilár spôsobuje vyrážky, ktoré sa objavujú na pokožke, hlavne zadočku a chodidlách, ale aj na črevách a obličkách.
Henochova-Schönleinova purpura v prvom štádiu vyzerá ako žihľavka alebo červené hrbolčeky (purpura), no so zhoršujúcim sa stavom sa na pokožke objavujú modriny, ktoré nie sú spôsobené úderom. Keďže ochorenie napáda aj črevá, môže spôsobiť tráviace problémy a s tým spojené bolesti brucha. Príčiny tejto purpury nie sú známe, takže chorobe sa nedá predchádzať, no nie je nákazlivá ani dedičná.
Domáca liečba alebo návšteva lekára?
Väčšinu ťažkostí s bruškom a žalúdkom dokážu rodičia vyriešiť doma napríklad úpravou stravy pri zápche alebo intolerancii či alergii na určitú potravinu a dostatkom odpočinku. Nie vždy však bolesti zmiznú bez asistencie lekára. Toho treba vyhľadať, keď bolesť v oblasti brušnej dutiny neustupuje a keď u detí spozorujete ďalšie z nižšie uvedených príznakov:
- zvracanie bez prítomnosti stolice
- krv alebo hnis v stolici alebo zvratkoch
- tmavá stolica podobná dechtu
- zelené alebo žlté zvratky
- ostrá bolesť brucha
- stuhnuté, tvrdé alebo opuchnuté brucho
- problémy s dýchaním
- nedávne zranenie
- liečba vážneho ochorenia
- neustála bolesť žalúdka pretrvávajúca viac ako 24 hodín
- neustále vracanie po dobu 12 hodín
- hnačka trvajúca dlhšie ako 2 dni
- bolesť počas močenia
- teplota nad 38°C
- strata chuti do jedla a úbytok na váhe.
Zdroj:
- What's Causing Your Toddler's Stomach Pain?. Online. In: Pampers. 2022. Dostupné z: https://www.pampers.com/en-us/toddler/health/article/stomach-pain-in-children-toddler-tummy-aches.
- Henoch-Schoenlein Purpura. Online. In: Information on Paediatric Rheumatic Diseases. 2016. Dostupné z: https://www.printo.it/pediatric-rheumatology/GB/info/8/Henoch-Schoenlein-Purpura.