Boľavé hrdlo je jedným z problémov, s ktorým sa u detí stretnete najčastejšie. Niekedy sa drobec prizná sám, inokedy to odhalia rodičia. Odmieta zrazu vaše dieťa obľúbené jedlá? Alebo sa pri prehĺtaní tvári zvláštne? Zbystrite pozornosť, jednou z príčin môže byť práve boľavé hrdlo, ktoré je symptómom viacerých ochorení.
Keď za vami príde dieťa s tým, že ho bolí hrdielko, väčšina rodičov si okamžite spomenie na streptokoka. Hoci je streptokoková infekcia najčastejšou detskou infekciou, treba myslieť na to, že existuje veľa ďalších diagnóz ktoré majú v zozname príznakov práve boľavé hrdlo. Patrí sem nielen streptokoková faryngitída, ale aj vírusové infekcie hrdla, prechladnutie, alergie a dokonca aj reflux.
Čo spôsobuje bolesť hrdla?
Ešte predtým, ako sa pustíte do samodiagnostiky symptómov, vám priblížime niektoré lekárske výrazy, ktoré môžu pomôcť odhaliť správnu príčinu bolestí hrdla vašich detí:
- Tonzilitída, teda zápal alebo infekcia mandlí, môže byť spôsobená streptokokom, ako aj mnohými vírusovými infekciami. Aj spomínaný streptokok či mononukleóza sú istou formou tonzilitídy.
- Faryngitída je zápal alebo infekcia hltana. Mnohí ľudia používajú výrazy tonzilitída a faryngitída na to isté ochorenie, avšak zápal hltana sa neobmedzuje iba na mandle.
- Zadná nádcha sa prejavuje nadmerným zatekaním hlienu z nosa a jeho následným hromadením v zadnej časti hrdla. Spôsobuje ju prechladnutie, infekcia dutín alebo alergia a vyznačuje sa bolesťou hrdla bez prítomnosti zápalu mandlí alebo hltana.
Zdroj foto: Freepik
Príznaky sprevádzajúce bolesť hrdla
Bolesť hrdla sa iba zriedkavo prejavuje samostatne bez prítomnosti iných prejavov ochorenia. Deti, ktorým bolesť hrdla spôsobuje vírusové ochorenie, sa môžu sťažovať na toto:
- bolesť hrdla
- kašeľ
- hnačku
- zapálené oči
- vredy v ústach
- chrapľavý hlas
- nádchu.
Streptokokové baktérie sprevádzajú tieto príznaky:
- bolesť hrdla pri prehĺtaní
- horúčka
- zapálené červené mandle, ktoré môžu byť pokryté hustým bielym hlienom
- zdurené lymfatické uzliny
- vyrážka pripomínajúca brúsny papier (ako pri šarlachu)
- bolesť hlavy
- bolesť brucha
- nevoľnosť a zvracanie.
Okrem streptokoka, prechladnutia a alergií je ďalšou diagnózou s klasickými príznakmi aj mononukleóza:
- bolesť hrdla (deti ju často označujú ako tú najhoršiu bolesť hrdla na svete)
- vysoká horúčka
- zväčšené lymfatické uzliny
- malátnosť a únava
- strata chuti do jedla
- bolesť svalov
- vyrážka
- bolesť hlavy
- nevoľnosť
- bolesť brucha.
Čo robiť pri prvých príznakoch?
Rozpoznať, čo spôsobuje bolesť hrdla vášho dieťatka, môže byť náročné dokonca aj pre pediatra. Ak sa váš malý pacient neprestáva sťažovať na bolesť a po nahliadnutí do úst dokonca vidíte zapálené mandle, návštevu lekára neodkladajte. Ten s najväčšou pravdepodobnosťou odoberie vzorku, ktorá potvrdí alebo vylúči prítomnosť streptokoka. Dobrou správou je, že práve táto diagnóza sa lieči antibiotikami, zatiaľ čo v mnohých iných prípadoch sú antibiotiká zbytočné.
Liečiť bolesť hrdla môžete ešte pred návštevou pediatrickej ambulancie. Tieto overené tipy uľavia od bolesti nielen deťom, ale aj dospelým:
- lieky proti bolesti s paracetamolom alebo ibuprofénom
- pitie chladených nápojov a vyhýbanie sa kyslým nápojom (pomarančový džús, ovocné limonády a podobne), ktoré ešte viac dráždia boľavé hrdlo
- tvrdé pastilky na cmúľanie pre staršie deti, u ktorých už nehrozí riziko udusenia
- kloktanie hrdla slanou vodou
- sprej proti bolesti hrdla vhodný pre deti (väčšina sprejov je vhodná pre deti od 2 rokov, no ak sprej obsahuje lidokaín, pred jeho užitím sa poraďte s lekárom).
Bolesť hrdla niekedy ustúpi zo dňa na deň, no niekedy pretrváva. Možno ide iba o neškodného, no veľmi otravného bacila, ale neliečená bolesť hrdla, ktorá sa navyše opakuje príliš často, môže predstavovať aj iný skrytý problém. Neignorujte sťažnosti svojich detí a vezmite ich k pediatrovi, keď im už bolesti prekážajú pri rozprávaní, pití a jedení.