Deti spia a potom sú hore. Znie to jednoducho, no odhadnúť bdelé okná v rôznom období života dieťaťa môže byť pre rodičov poriadny hlavolam. Prečo sú bdelé okná u detí dôležité a ako ich vypočítať v závislosti od veku dieťaťa? Všetko podstatné o spánku a bdení detí sa dozviete v našom blogu.
Pochopenie okien, počas ktorých sa prebúdza vaše dieťa, pomáha vytvoriť optimálny spánkový cyklus. Čo sú to vlastne tie bdelé okná bábätka? Stručne povedané je to časové obdobie medzi obdobiami spánku vášho dieťaťa – t. j. sú to časy, keď je vaše dieťa hore. Okná bdelosti vyjadrujú množstvo času, počas ktorého môže byť mozog dieťaťa aktívny. Po uplynutí tohto okna oddychuje, dieťa si mimo bdelého okna “ukladá” do pamäti všetko, čo sa počas aktívneho času naučilo a relaxuje.
Bdelé okno začína, keď sa dieťa zobudí, a to ako po nočnom spánku, tak aj po tom dennom a končí sa, keď dieťa opäť zaspí. Koncept bdelého okna nie je užitočný pre všetkých rodičov, no pre mnohých rodičov má pochopenie okienok prebúdzania význam. V podstate zaisťuje, že dieťa nebude príliš unavené, a pomôže určiť optimálny rozvrh spánku.
Zdroj foto: Freepik
Význam bdelých okien a vplyv na spánok detí
Hneď na úvod je dôležité poznamenať, že koncept bdelých okien nie je vedecky podložený koncept. Ide o relatívne nedávny pojem, ktorý vznikol v diskusiách o časoch spánku a bdenia detí. Tento koncept však zohráva dve hlavné úlohy - môže vám pomôcť pochopiť obdobie, počas ktorého je vaše dieťa šťastne prebudené a pripravené na hru, ako aj časy, keď potrebuje spánok. Bdenie aj spánok sú totiž pre bábätká životne dôležité.
Spánok predstavuje stav regenerácie, počas ktorého sa dieťa vyvíja, odpočíva a dokonca sa uzdravuje. Bdenie je opakom. Je to čas, počas ktorého sa deti učia, socializujú, spoznávajú svet, hrajú sa a mnoho iného. Deti (ale aj dospelí) potrebujú naplno využiť oba tieto časy. Deti však na rozdiel od dospelých potrebujú spánok počas prvých rokov života omnoho viac.
Bdelé okná môžu byť pre mnohých rodičov akýmsi nástrojom, vďaka ktorému dokážu efektívne určiť, kedy by malo dieťa spať a kedy bdieť. Pri učení času na spánok si treba všímať signály, ktoré deti vykazujú a na základe nich ich uložiť do postieľky. Tieto signály zároveň ukazujú, že bdelé okno bábätka sa chýli ku koncu:
- zívanie
- pretieranie si očí
- plač
- nervozita
- odvrátenie sa od vás alebo od aktivity, do ktorej boli naplno pohrúžené.
Bdelé okná však nie sú iba o tom, že netrpezlivo čakáte, kedy bude vaše dostatočne unavené na uloženie do postieľky. Ich pointou je tiež to, aby deti vydržali v bdelom stave dostatočne dlho s ohľadom na ich vek. Okná prebúdzania teda umožňujú bábätkám zostať hore dostatočne dlho na to, aby došlo k tzv. „spánkovému tlaku“. Ten sa vzťahuje na prirodzenú túžbu tela zaspať po určitom čase bdelosti.
Kľúčom je nájsť ten povestný sladký bod medzi tým, keď je vaše dieťa v bdelom okne úplne prebudené, a tým, keď je nervózne a unavené. To znamená, že medzi zdriemnutiami zostanú deti dostatočne dlho bdelé, aby boli opäť pripravené spať, ale nie príliš unavené, aby “prešvihli” čas na spánok a dostali sa do stavu, kedy bude pre ne nemožné zaspať.
Bdelé okná podľa veku
Každé dieťa je individuálne a bude mať trochu iné okno bdenia, ktoré sa bude s pribúdajúcim vekom meniť. V prvých týždňoch a mesiacoch po narodení je prirodzené bdelé okno v noci, keďže spánok bábätka je prerušovaný. Dĺžka bdelých okien má tendenciu predlžovať sa s vekom, čo znamená, že dieťa je počas dňa viac bdelé. Dochádza tiež k postupnému poklesu denného spánku počas prvých piatich rokov života.
Inými slovami, bdelé okná novorodencov budú oveľa kratšie ako v prípade batoliat. Takto vyzerajú bdelé okná podľa veku dieťaťa:
- 0-2 mesiace: 45-60 minút
- 3-4 mesiace: 75 minút - 90 minút
- 5-7 mesiacov: 120 až 165 minút
- 7-10 mesiacov: 2,5 - 3,5 hodiny
- 10-12 mesiacov: 3 - 4 hodiny
- 12 mesiacov: 3 - 6 hodín.
Zdroj foto: Freepik
Tipy na zvládnutie bdelého okna
Bdelé okno sa vám nepodarí vytvoriť okamžite. Existujú však odborné tipy, ktoré vám pomôžu okná bdenia vytvoriť a zároveň tento koncept využívať naplno.
Začnite krátkym oknom spánku
V snahe vyhnúť sa nadmernej únave dieťaťa môže byť užitočné začať s kratším oknom spánku a predĺžiť ho podľa potreby. Tento spôsob sa osvedčí najmä u detí, ktoré sa samy od seba neuvoľnia natoľko, aby bez problémov zaspali, alebo u detí, ktoré často vzdorujú spánku.
Vhodné je nastaviť si budíky. Ak trvá bdelé okno dieťaťa dve hodiny, nastavte si na telefóne upozornenie na hodinu a 45 minút a potom začnite dieťa pozorne sledovať. Hľadajte jemné príznaky únavy, ktoré ste si možno predtým nevšimli, ako napríklad, že sa vaše dieťa zameriava na svoje ruky alebo prestáva prejavovať záujem o aktivitu, ktorú vykonáva. Toto je vhodná chvíľa na to, aby ste sa pokúsili dieťatko uspať a ukončiť bdelé okno.
Netlačte na pílu
Pamätajte na to, že okná spánku sú iba akýmsi návodom, nie príkazom. Aj keď ste určili ideálne okno spánku vášho dieťaťa, nie vždy musí platiť, že dieťa bude pripravené na zdriemnutie v dobe, ktorú ste si vypočítali. Ak je bdelé okno vášho drobca dve hodiny a vám trvá hodinu uspať ho, netlačte na pílu. Jednoducho predĺžte okno bdenia, ktoré je východiskovým bodom.
Vytvorte predspánkovú rutinu
Keď sa bdelé okno vášho dieťaťa chýli ku koncu, je vhodné začať s predspánkovou rutinou, ktorá dieťaťu pomôže uvoľniť sa a pripraviť sa na spánok. Súčasťou môže byť napríklad prebaľovanie dieťaťa, spievanie uspávanky, zapnutie tlmeného svetla a celkové udržiavanie pokojnej atmosféry. Všetky tieto veci podporujú lepší spánkový cyklus a ich vykonávaním bude dieťa vedieť, že sa blíži čas spánku.
Myslite na to, že každé dieťa je iné
Náznaky ospalosti – zvyčajne zívanie, šúchanie očí alebo odvrátenie sa – sú znakmi toho, že bdelé okno vášho dieťaťa sa chýli ku konci. Avšak nie všetky deti vykazujú tieto znaky a niektoré deti dokonca vykazujú úplne odlišné znaky. Trik je naučiť sa rozoznávať signály vášho dieťaťa.
Existujú deti, ktoré v skutočnosti nevykazujú známky ospalosti a namiesto toho sú oveľa živšie ako v inej fáze bdenia. Keď sú unavené, sú napumpované energiou, čo môže výrazne sťažiť uspávanie. Takéto deti je vhodné uložiť do postele ešte predtým, ako budú pripravené na spánok. Môže sa totiž stať, že budete čakať príliš dlho a ideálne okno na uspávanie prešvihnete, v dôsledku čoho dieťatko už vôbec nezaspí.
Prispôsobujte bdelé okná veku dieťaťa
Pamätajte, že okná spánku dieťaťa sa menia, keď vaše dieťa starne, čím sa menia aj bdelé okná. Tieto zmeny sa vyskytujú pomerne často v prvom roku života, pričom deti začínajú od asi štyroch zdriemnutí na začiatku, do asi dvoch zdriemnutí vo veku 6 mesiacov a asi jedného zdriemnutia vo veku 12 mesiacov. Ako môžete vedieť, že je čas upraviť okná bdenia a rozvrh spánku vášho dieťaťa? Ak dieťaťu trvá dlhšie, kým tvrdo zaspí, zrejme je čas predĺžiť bdelé okno.
Aký je teda záver? Bdelé okná predstavujú praktický nástroj pre rodičov, ktorí sa vďaka nim naučia lepšie pochopiť časy spánku a bdenia detí. Vďaka nim nebudete deti do postele ukladať kedykoľvek počas dňa. Zaužívaním tohto konceptu si deti vytvoria denný režim, na základe ktorého si aj vy budete môcť vytvoriť svoj vlastný program.